Co čeká Česko? Školné, úspory a kníže na Hradě...
31.05.2010 20:10 Analýza
Daně se zvedat nebudou. Naopak klesne počet státních úředníků, případně se ještě více omezí miliardy, kterých na jejich platy dosud putovalo ze státní kasy rok od roku více. Státem vyhlašované tendry by mohly být brzy průhlednější. Vysokoškoláci si zřejmě budou muset zvyknout, že si za studium připlatí.
A na Hradě by za tři roky mohl sedět u veřejnosti oblíbený kníže Karel Schwarzenberg. I tak se dají číst víkendové výsledky voleb do Poslanecké sněmovny.
ČTĚTE TAKÉ: Nečas: Občanští demokraté ztratili důvěru voličů
Rozložení sil i povolební vyjednávání naznačují, že programové prohlášení budoucí vlády bude kombinací volebních projektů ODS, TOP 09 a Věcí veřejných. Tyto tři strany mají se 118 hlasy ve sněmovně a programy, které jsou si aspoň v ekonomické sféře poměrně blízké, dostatek sil, aby nastolily pravicový kurz. Kde bude dohoda drhnout? "Čertíci" - víkendový termín Karla Schwarzenberga, který se mezi lídry rychle ujal - se dají čekat v oblasti zdravotnictví a armády. Tam se totiž programy ODS a TOP 09 poněkud rozcházejí s vizí Věcí veřejných.
Zdravotnický čertík
Strana Radka Johna chce co nejrychleji zrušit "nesmyslný poplatek za recept" a po "definování základní zdravotní péče zrušit celý stávající systém regulačních poplatků". Pouze pobyt v nemocnici a pohotovost by měly zůstat zpoplatněné. Věci veřejné rovněž chtějí - a v tom se shodují s ČSSD - jedinou zdravotní pojišťovnu. ODS a TOP 09 vidí zdravou budoucnost spíš v konkurenci více pojišťoven a zachování poplatků.
PSALI JSME: Přidáme kantorům, slibují strany. Některé hrozí školným
Pokud jde o armádu, tam by Věci veřejné rády škrtaly (deset miliard chtějí přesunout do školství), propouštěly a rušily některé tradiční těžké jednotky, např. tankové či dělostřelecké. ODS a TOP 09 by naopak rády viděly modernizaci armády, která však něco stojí.
Škrty, škrty, škrty
V ekonomické oblasti se dá čekat, že mantra Petra Nečase o "vládě rozpočtové odpovědnosti" by se mohla stát do značné míry skutečností. Úsporná opatření jsou totiž prioritou všech tří partnerů, kteří už opakovaně deklarovali vůli zasednout spolu v koalici.
"Budeme vyjednávat o vládě, která zastaví zadlužování," dušoval se Radek John a jedním dechem proto odmítl spolupráci s ČSSD, jež by podle něj mířila ke zvyšování státních výdajů. Přesto jsou to právě Věci veřejné, kdo je největší neznámou nynějšího vyjednávání o budoucí vládě - některé jejich plány jsou totiž ČSSD blízké. Ne však ty ekonomické. A vzhledem k tomu, že tuto oblast johnovci označují za klíčovou, je vysoce pravděpodobné, že budou hledat shodu a kompromis s pravicí.
Daně by neměly růst, což striktně požadují ODS a TOP 09. Věci veřejné ve většině případů taktéž. Malý "čertík" by se mohl skrývat u progresivní daně, kterou ODS a TOP 09 odmítají, zatímco Věci veřejné - na rozdíl od svých partnerů - připouštějí. Rádi by ji zvedli na 25 procent pro lidi, kteří si měsíčně přijdou na více než šestinásobek průměrné hrubé mzdy, tedy zhruba 145 tisíc korun. Kompromis se ale bude usilovně hledat. "Dostali jsme od voličů mandát především proto, že voliči chtějí zastavit zadlužování," tvrdí lídr ODS Petr Nečas.
Ostatní ekonomická opatření jsou si blízká - škrtat, škrtat, škrtat. Například TOP 09 hodlá snížit platy státních zaměstnanců o deset procent, ODS chce přimět ministry, aby zkrátili provozní výdaje svých rezortů o pět procent. Věci veřejné by zase rády snížily počty státních úředníků o deset procent. "Rozpočet se musí dát do pořádku," řekl on-line deníku TÝDEN šéf TOP 09 Karel Schwarzenberg. "Pak je také klíčová důchodová reforma," dodal. A i na ní se všechny tři strany shodují.
ČTĚTE TAKÉ: John po schůzce s ODS: Podporujeme trojkoalici
Volební programy stran
Další oblast, která bude klíčová a kde se všechny tři partaje v základním směřování shodnou, je vymýcení korupce. Kde panuje programová shoda? Především ve zprůhlednění státních zakázek, o nichž se budou brzy veškeré informace povinně zveřejňovat na internetu. Rovněž zřízení speciálních útvarů, ať už justičních či policejních, mají v plánu všechny tři strany. Potíž by mohly činit tzv. testy korupční odolnosti, které požadují Věci veřejné (opět shoda s ČSSD, která byla velkým zastáncem zavedení agenta provokatéra). Zbylé dvě pravicové strany ale takové řízené zásahy státu považují za právně problematické a zneužitelné.
Za téměř jisté lze považovat zavedení školného. Všechny tři strany se zaklínají tím, že systém vzdělávání je třeba zefektivnit a zkvalitnit. Školné přinese nejen více peněz do rezortu, ale bude i motivací pro studenty. Věci veřejné jsou pro tzv. odložené školné na vysoké školy - absolvent ho bude platit zpětně. TOP 09 chce zase zavést systém stipendií a půjček, které studentům se školným pomohou. ODS by chtěla navrhnout i variantu, aby školné za studenty mohl s určitou daňovou výhodou platit jeho budoucí zaměstnavatel.
Schwarzenberg na Hrad!
A ještě o jedné věci je možné už teď si zaspekulovat. Kdo bude příštím českým prezidentem. Totální propadák a následný odchod z politického výsluní diskvalifikoval Jiřího Paroubka, jehož jméno považoval ještě před pár týdny za nejpravděpodobnější i exprezident Václav Havel. Vzhledem k tomu, že Věci veřejné stále opakují slova o konci "politických dinosaurů", dá se očekávat, že modrý šéf Senátu Přemysl Sobotka, který už záměr stát se budoucí hlavou státu oznámil, nebude zrovna nejlepším koaličním kandidátem. Spíš se zdá, že stoupá hvězda Karla Schwarzenberga, o němž už se v TOP 09 mezi straníky nějaký čas hovoří. Jako jeden z nejrespektovanějších politiků, který tradičně boduje i u české veřejnosti, by mohl být průchodným koaličním kandidátem.
Foto: ČTK, Jan Schejbal
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.