Očima Martina Fendrycha
VV: Nikdy nevíme, kam míříme
13.12.2010 15:00 Analýza
Ideovou konferenci v pražských Dejvicích mají Věci veřejné za sebou. Proběhla tak, jak se čekalo. Neúspěchy véčkařů nutí tuto původně protestní stranu změnit postoj, posunout se jinam, doleva.
Jaký postoj to byl? Antikorupční, reformní, antidinosaurské uskupení. Výsledek? Vévéčka vstoupila do vlády, takže se spojila s dinosaury. V koalici tato nehotová strana jako by zanikla. Vládním lídrem je TOP 09, druhá viditelná je ODS. "Vymýtíme korupci" se snadno křičí na náměstí, snadno se to napíše do brožurky, ale těžko se to provede. Ostatně na mýcení v tom vládním fofru není ani čas. Reformní VV taky nejsou. Jejich postoje jsou nejasné. Radek John na vnitru mění rozhodnutí co týden: propustím policisty, nepropustím policisty, vyměním policejního prezidenta, nechám ho, vystrnadím ho. Podobně se na školství chová Josef Dobeš: dám statisíce náborový příspěvek, nedám, zruším státní maturity, nezruším, zavedu školné na VŠ, zavedu jen "vstupné", nezavedu. Jediný viditelný a zároveň úspěšný ministr VV je šéf dopravy Vít Bárta.
Podstatné jsou i další věci. Vévéčka chtěla být veřejnosti otevřenou stranou. Ideovou konferenci však začala za zavřenými dveřmi, politickou debatu novináři nesměli vidět. "Uzavřené zasedání je to proto, abychom si některé věci vyříkali," vysvětloval nevysvětlitelnou změnu kurzu John překvapeným straníkům.
Větu, jež asi VV nejvíc vystihuje, upřímně vyslovil opět oficiální předseda strany: "Nikdy dopředu nevíme, k čemu dospějeme." Svatá pravda.
Zní to legračně, ale legrace to není. Pro voliče to znamená, že volit tuto stranu je sázka do loterie - nikdy nevědí, jak se její postoje změní.
K čemu ideová konference dospěla? Vláda brání VV zavést protikorupční opatření. (Jinak by Petru Nečasovi nevyhrožovaly, že z kabinetu odejdou, pokud nebude protikorupční program přijat.) Svou neschopnost John hodil na nechuť koaličních partnerů jít proti úplatkům. To si premiér a jeho nejbližší lidé nezaslouží.
V tomto volebním období VV odmítají zavést školné (odložené školné, jak stojí ve vládním programu, na němž se koalice závazně dohodla). Paradoxně ministr Dobeš nedávno navrhl zavést jakési zápisné až 6000 korun. Takže další "hrc frc" postoj, o který ovšem Dobeš asi nestál. Sám řekl: "Reflektuji tlak na to, že máme být sociálně citlivou stranou." Rozuměj tlak delegátů zastavit klesající preference a odliv voličů i členů vévéček.
A už to jede: "Chceme snižovat sociální dopady reforem na střední třídu," oznámil Radek John. VV při jednání o důchodové reformě nepřipustí zvýšení daně z přidané hodnoty na základní potraviny a tím jejich zdražení.
To není úkrok doleva, ale úskok doleva. Petr Nečas v podstatě může reformy zabalit. Proč? Pokud mají zastavit zadlužování země, pak nemohou být "sociálně citlivé". To je celé. Další rána pro koalici následuje: "Principy důchodové reformy by měly být potvrzeny ústavním zákonem," prohlásil ministr dopravy a skutečný lídr VV Vít Bárta. Rozuměj: musíme se na reformě dohodnout s ČSSD, bez jejíž podpory nelze ústavní většiny dosáhnout.
To je další prvek - véčkaři se začínají podobat starým lidovcům. Ti byli taky ochotni jít s kýmkoli, jen když se jim to vyplatí. VV se teď evidentně nabízejí socialistům. Což je další velký úskok.
Vládní koalice na začátku chtěla něco změnit. Šetřit. To je nepopulární a nepopulistické. Véčkaři ale ztrácejí podporu, proto se začali chovat populisticky (budou krotit koalici, brzdit reformy). Na ideové konferenci proto zazněl i útok proti "zneužívání sociálních dávek". Klasika. Delegát ze Sokolova František Weiss řekl: "Proč by měli pracující lidé přispívat těm, kteří jsou na dávkách pět, deset, patnáct či dvacet let, na vybavení jejich bytu?"
Pokud jde o populismus, jsou véčkaři rození dinosauři. Dejvická ideová konference stranu nezachrání, zato koalici uškodí.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.