Lidé na neschopence
Vycházky pro lidi na nemocenské se zkrátí. Výjimku dostanou pacienti s rakovinou
13.10.2011 06:16 Původní zpráva
S neomezenými vycházkami během nemocenské je konec. Od Nového roku si budou moci lidé na neschopence vyjít nanejvýš na šest hodin denně, a to pouze mezi 7. a 19. hodinou. Nově se bude "trestat" nedodržování léčebného režimu, znemožnění kontroly a nedostavení se k lékaři - odejmutím nemocenské. A v mimořádně křiklavých případech bude hrozit až "vyhazov".
S vycházkami od nevidím do nevidím, během kterých si "nemocný" stihne oběhat úřady, navštívit příbuzenstvo, zajet na chalupu očesat jablka a přistavět garáž, bude od Nového roku utrum. Novela zákona o nemocenském pojištění, kterou právě ve druhém čtení projednávají poslanecké výbory, zpřísňuje režim pro lidi na neschopence. Vycházky tak budou možné nanejvýše na šest hodin denně, a to jen mezi sedmou ranní a večerní.
Na neomezené vycházky, kdy člověk na nemocenské nemusí - zjednodušeně řečeno - ležet doma v posteli, si stěžovali zaměstnavatelé, z jejichž kapsy se tzv. náhrada mzdy v prvních třech týdnech nemoci platí. "Nemohou pak kontrolovat, jestli jejich zaměstnanec dodržuje režim dočasně práce neschopného," vysvětloval poslancům sociálního výboru zpřísnění náměstek ministra práce Petr Šimerka.
Navíc dnešní délka vycházek, které lékaři lidem na neschopence povolují i ve večerních a nočních hodinách, i činnosti, kterým se během nich "uneschopnění" věnují, nepřispívají podle ministerstva k uzdravení a návratu do práce. A taky to zavání zneužíváním nemocenské.
Výjimka pro rakovinu
Možnost domluvit si individuální dobu a rozsah vycházek budou mít jen lidé dlouhodobě nemocní, a to teprve po třech měsících omezeného režimu. "Pro pacienty s psychiatrickými nebo onkologickými diagnózami ale chceme vyjednat výjimku," avizuje poslankyně sociálního výboru Jitka Chalánková (TOP 09). "Jejich léčba je náročná nejen časově, ale i psychicky, takže by měli mít možnost využívat vycházky podle svého aktuálního zdravotního stavu." O výjimce rozhodne lékař spolu s úředníky ze správy sociálního zabezpečení.
Zpřísnění se dotkne i sankcí za nedodržování tzv. režimu dočasně práce neschopného. Nově se bude vedle nedodržování vycházek a zdržování se jinde než na nahlášeném místě pobytu "trestat" i nedodržování léčebného režimu během prvních tří týdnů neschopenky. Dosud byl totiž člověk na nemocenské za jeho nedodržování, čímž oddaloval své uzdravení a návrat do práce, nepostižitelný.
Zvonek nezvoní, adresa neznámá
"Nejčastěji porušují dočasně práce neschopní režim tím, že nejsou doma, nedodržují předepsanou léčbu, neodpočívají," vyjmenovává prohřešky praktický lékař Jan Jelínek. "Porušení režimu jsou samozřejmě i případy, kdy kontrola přistihne člověka s údajně nemocnými zády na žebříku, jak češe jablka, nebo když mi pacient se špatnými játry přijde na kontrolu opilý."
Napříště nemocným nepomůže ani utíkání před kontrolami. Výmluvy, že je kontroloři nevzbudili, že nefunguje zvonek, nebo fígle typu neoznačení zvonku jménem či uvedení nepřesné adresy budou "vykuky" stát část nebo i celou nemocenskou. O peníze se připraví i tím, když nebudou docházet k lékaři na kontroly.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.