Koncentrační tábor
Za protiromské nápisy v Letech uložil soud podmíněné tresty
04.11.2020 14:00
Okresní soud v Písku odsoudil dva muže, kteří podle policie umístili tabule s urážlivými nápisy o Romech v areálu památníku v Letech na Písecku, k trestům dvanáct a osm měsíců podmíněně s dvouletým odkladem. Šlo o popírání a schvalování genocidy. Rozsudek není pravomocný. Jeden z mužů se odvolal, odvolání projedná pobočka krajského soudu v Táboře. Ve středu to řekl písecký státní zástupce Zbyněk Polívka. U obce Lety stál za druhé světové války romský koncentrační tábor.
Polívka podal obžalobu na Matouše Bulíře a Pavla Kozáka loni v březnu. Podle něj ukazovali urážlivé nápisy o Romech na webu. Bulířovi uložil soud trest 12 měsíců se zkušební dobou na dva roky, Kozákovi osm měsíců, také s dvouletou zkušební dobou. Na rozsudek upozornila Česká televize.
Státní zástupce se neodvolá. "Rozsudek odpovídá našemu návrhu, koresponduje s obžalobou: ze strany soudu byl zachován skutek a právní hodnocení. Co se týče trestu, je o trošku mírnější, ale jinak koresponduje s naším návrhem. Soud reflektoval míru působení, kdy ten, kdo má přísnější trest, byl iniciátorem jednání," řekl Polívka.
Tabule s urážlivými nápisy objevili lidé v areálu památníku na přelomu května a června 2018. Na případ tehdy upozornil web Romea.cz, podle kterého byl na tabulích nápis: "Památník věnovaný historicky posledním pracujícím Romům na území České republiky". Romea uvedla, že cedule na památník umístil nacionalistický spolek My proti všem.
"Rozsudek v této kauze, byť jsme na něj čekali opravdu dlouhé dva roky, mě příjemně a nutno říct - i po řadě nezdarů ve srovnatelných kauzách - nečekaně překvapil. Je to satisfakce a taky jakési ujištění, že lze podobné škůdce této společnosti odhalit i potrestat," uvedla ve středu v tiskové zprávě ředitelka Muzea romské kultury Jana Horváthová. Muzeum v místě bývalého tábora buduje památník holokaustu Romů a Sintů v Čechách.
Táborem v Letech podle historiků od srpna 1942 do května 1943 prošlo 1308 Romů - mužů, žen i dětí, 327 z nich v něm zemřelo a přes pět set skončilo v Osvětimi. Z koncentračních táborů se po válce vrátilo ani ne 600 romských vězňů. Podle odhadů odborníků nacisté vyvraždili 90 procent českých a moravských Romů. Archeologové zjistili, že největší část koncentračního romského tábora v Letech byla v areálu bývalého vepřína.