Školství
Zájemci o maturitní obory začnou dělat v pátek přijímací zkoušky
07.04.2019 09:51
Uchazeči o studium maturitních oborů začnou v pátek na středních školách skládat jednotné přijímací zkoušky. Letos je k nim přihlášeno celkem 89 867 žáků, tedy zhruba o 2600 více než loni. Čtyři pětiny z nich budou dělat zkoušku na dvou školách. Zhruba polovina uchazečů se hlásí na střední odborné školy, pětina na oblíbená osmiletá gymnázia. Vyplývá to z analýzy Cermatu, který jednotné přijímací zkoušky připravuje a vyhodnocuje.
Všichni uchazeči mohli podat přihlášky na dvě školy. Ze dvou termínů u zkoušek se jim pak v obou školách započítá výsledek z toho pokusu, který se jim více povede. Pro čtyřleté obory se zkouška uskuteční 12. a 15. dubna, pro víceletá gymnázia 16. a 17. dubna. K prvnímu termínu by mělo přijít 63 440 uchazečů o čtyřleté obory a 25 069 o studium osmiletých či šestiletých gymnázií, ke druhému pak 54 283 dětí, které se hlásí na čtyřleté obory, a 18 682 zájemců o víceletá gymnázia.
Žáci budou psát test z matematiky a z češtiny. Jednotné testy se dělají na všech maturitních oborech s výjimkou uměleckých, kde se už v lednu konaly talentové zkoušky.
Tradičně největší zájem je o osmiletá gymnázia a mezi čtyřletými obory obecně o střední odborné školy. Alespoň jednu přihlášku na některý druh gymnázia si podalo kolem 47 procent všech uchazečů, z toho 19 549 na osmiletá, 5605 na šestiletá a 17 480 na čtyřletá. Na některou ze středních odborných škol by se chtělo dostat 46.661 přihlášených, na učební obory s maturitou 8318 a na nástavby 5035 uchazečů.
Čtyři pětiny všech zájemců o maturitní obor si podaly dvě přihlášky. Jejich podíl za minulé dva roky vzrostl o pět procentních bodů. V roce 2017 dělalo zkoušky na dvou školách 75 procent uchazečů, loni to bylo 78 procent. Pouze jednu přihlášku odevzdalo letos 18 233 dětí.
"Cut-off score"
Jednotné přijímací zkoušky se konají plošně od jara 2017. Výsledek z nich musí na školách tvořit alespoň 60 procent celkového hodnocení uchazeče. Výjimkou jsou sportovní gymnázia, kde to může být 40 procent. Minimum bodů nutné pro přijetí, tedy takzvané cut-off score, stát nestanovil. Nedávno o to sice usilovali zástupci krajů, ministr školství Robert Plaga (ANO) to ale odmítl, a nápad nakonec zavrhl i premiér Andrej Babiš (ANO). Bodovou hranici pro přijetí si tak budou moct nadále stanovit sami ředitelé škol.
Vedle dvou řádných termínů ministerstvo pro jednotné přijímací zkoušky stanovilo také dva náhradní termíny, které budou 13. a 14. května. Školy mohou jednotné testy doplnit vlastními zkouškami v období od 12. dubna do 28. dubna. Pro nematuritní obory, na kterých se nekonají jednotné přijímací zkoušky, mohou ředitelé přijímací zkoušky vyhlásit na 22. až 30. dubna.
Výsledky jednotných přijímacích zkoušek obdrží školy v neděli 28. dubna, pořadí uchazečů by ředitelé měli zveřejnit do 30. dubna. Přijatí žáci pak budou mít deset dnů na odevzdání zápisových lístků do školy, kam budou chtít nastoupit. O úspěšnosti žáků z náhradních termínů se školy dozví 20. května.
Současné nastavení přijímacích zkoušek má řadu kritiků. Výhrady k němu má i ministr Plaga nebo Česká školní inspekce. Podle nich zkoušky nyní zvýhodňují uchazeče ze sociálně lépe postavených rodin, které dětem zajistí dobrou přípravu. Do budoucna by proto chtěli usilovat o to, aby o dalším vzdělávání dítěte rozhodovaly spíše jeho dovednosti a obecné studijní předpoklady, než výsledky testu z češtiny a matematiky.
Kritici nynějšímu systému kromě toho vyčítají i velkou administrativní zátěž pro školy. Ředitelé gymnázií proto například nedávno vyzvali ministerstvo, aby zajistilo propojení matrik základních a středních škol, aby se přihlášky ke zkouškám mohly začít odevzdávat elektronicky. Již dříve se také vyslovili pro omezení zkoušek na jeden jediný termín i v případě podání dvou přihlášek.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.