Zákaz testování extáze? Sabotáž prevence, míní odborníci
27.06.2010 14:00 Původní zpráva
Ministerstvo vnitra a policejní Národní protidrogová centrála sabotují snahy o prevenci užívání drog. To je názor odborníků na postoj ministerstva k testování tablet extáze, které v minulosti pravidelně prováděly neziskové organizace, aby předešly zdravotním problémům po jejich užití. Ministerstvo uvedlo, že testy nejsou průkazné a spíše podporují mládež v braní drog.
Ve svém prohlášení ministerstvo rovněž varovalo neziskovky, že testování extáze je nelegální, a pohrozilo jim stíháním. "Chceme tak předejít v zásadě zbytečné konfrontaci pracovníků nestátních a neziskových organizací, kteří v rámci svých dalších aktivit vykonávají záslužnou práci, s eventuálními opatřeními ze strany policie v případech, že by k testování extáze docházelo i nadále," sdělila mluvčí ministerstva Jana Malíková.
PSALI JSME: Testování extáze v klubech rozděluje odborníky
Odborníci, kteří sledují českou drogovou scénu a zabývají se zkoumáním závislostí a jejich prevencí, se však proti kroku ministerstva ostře ohradili. "Je to sabotáž preventivních aktivit, které se navzdory předpovědím ministerstva ukázaly jako účinné - u nás stejně jako jinde v EU i ve světě," míní lékař Tomáš Zábranský z Centra adiktologie, které je odborným pracovištěm Univerzity Karlovy v Praze a zaměřuje se na výzkum užívání návykových látek.
"Policie kritizuje nedokonalosti testu složení extáze, který se v terénu provádí, ale žádný dokonalý test prostě neexistuje," zdůraznil. Dalším argumentem ministerstva, respektive Národní protidrogové centrály, je to, že testy odhalující přítomnost nebezpečných škodlivin a množství účinné látky v tabletách extáze, jen přinášejí větší komfort a pocit bezpečí uživatelům drog. A tím je tedy od braní drog nijak neodrazují.
"To je klasicky smíchaná polopravda se lží. Primárním účelem testování bylo a je snižování nebezpečí, že si mladí lidé ublíží, a toho dosahuje. Studie a průzkumy navíc potvrzují, že testování účinně upozorňuje na nebezpečí spojené s užíváním návykových látek. Rekreační uživatele tak spíše znejišťuje a od opakovaného braní drog odrazuje. A ani v jedné studii se nepotvrdilo, že by testování počet uživatelů drog jakkoliv zvyšovalo," uvedl Zábranský.
S tím souhlasí i místopředseda Rady vlády pro koordinaci protidrogové politiky Kamil Kalina. "Dosavadní výzkumy ukázaly, že provádění testů přímo na tanečních akcích, kde se drogy užívají, nerozšiřuje okruh uživatelů. Naopak odstrašuje potenciální uživatele od prvního užití," řekl.
"Testování také umožňuje kontakt a komunikaci s jinak nekontaktovatelnými uživateli drog. Lze to obecněji přirovnat k již dlouhodobě a úspěšně zavedeným výměnným programům injekčních stříkaček. V obou případech je hlavním cílem snížit rizika užívání drog, a to nejen prostřednictvím výměny stříkaček nebo testování tablet extáze, ale také navázáním kontaktu s uživateli drog, šíření informací o rizicích užívání a možnostech léčby," vysvětloval.
Ilustrační foto: Petra Mášová, Tomáš Novák
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.