Reforma zdravotnictví
Levné léky si budete platit sami, vzkázala koalice pacientům
06.04.2011 17:24 Původní zpráva
Vládní koalice plánuje zavést placení levnějších léčiv pacienty. Týkat by se to mělo pilulek do šedesáti korun. Sami by si měli lidé hradit léky doplňkové a podpůrné léky, u kterých není jisté, nakolik stav pacienta skutečně vylepšují - například léky na vysoký krevní tlak či artrózou.
Už ani korunu z veřejných peněz na léky, u kterých není stoprocentně jasné, jestli pacientům pomáhají. S takovou přišla už v červenci loňského roku vládní koalice. Dnes debaty znovu ožívají: ministr zdravotnictví Leoš Heger plán zakomponoval do své reformy. Navrhuje, aby si lidé začali platit ze svého takzvané podpůrné a doplňkové léky. Ty totiž pacienta většinou neléčí, jen mu pomáhají zpomalovat a zmírňovat průběh nemoci.
"Jsou to přípravky, které nejsou nezbytně nutné k léčbě," potvrzuje mluvčí ministerstva Vlastimil Sršeň.
Ze svého si podle něj lidé napříště zaplatí například Detralex na lepší prokrvení nohou nebo na léčbu bércových vředů. Dnes pacienti doplácí na balení se šedesáti tabletami v průměru 254 korun, nově to bude o stokorunu víc.
"Podpůrné a doplňkové léky užívají hlavně senioři. Jim se tyto doplatky doposud započítávaly do ochranného limitu, který v jejich případě činí dva a půl tisíce korun," říká viceprezident České lékárnické komory Michal Hojný. Jenomže: jak zjistila Česká televize, doplatky už se do ročního stropu penzistům počítat nebudou.
Bezzubé opatření
Řada lidí se tak může dostat do problémů. "Jsou třeba léky používané při nedostatečnosti žil dolních končetin nebo při nedostatečném dokrvení centrálního nervového systému. Tyto léky jsou v určitých případech důležité," potvrzuje expert na lékovou politiku Josef Suchopár ze společnosti InfoPharm.
Časopis TÝDEN už dříve upozornil: kromě toho, že může opatření poškodit některé chroniky, ho lze velmi snadno obejít.
Pacient může například požádat o větší balení. Zatímco totiž za balení Ibalginu 400 s třiceti tabletami zaplatí ze svého 48 korun, tentýž lék se stovkou tablet už mu pravděpodobně proplatí pojišťovna. Cena léku se totiž přehoupne přes šedesátikorunovou hranici na 115 korun. Pacient ušetří, systém ztratí.
Další možností je domluvit se s lékařem, jestli by pacient nemohl na svou chorobu užívat jiný lék, který hranici šedesáti korun překonává. "Už dávno máme vyzkoušeno, že pokud odstřihneme nejlevnější léky z úhrady, tak se všichni zřetelněji přesuneme k nákladnější farmakoterapii," řekl časopisu TÝDEN už loni v létě další expert na lékovou politiku Pavel Šroub.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.