Ping-pong o výkupném
Zeman: Za unesené Češky jsme zaplatili 150 milionů
10.02.2016 13:52 Aktualizováno 10.02. 17:20
Prezident Miloš Zeman potvrdil, že Česko zaplatilo za dvě unesené Češky v Pákistánu výkupné. Částka se podle jeho informací pohybovala kolem 150 milionů korun, a to podle kurzu využitého při přepočítání. Později na tiskové konferenci řekl, že pouze citoval veřejně dostupné zdroje. Výši výkupného zveřejnil v novém vydání týdeník Respekt.
Zemana za vyjádření kritizovala řada politiků včetně premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD). Prezident kritiku odmítl. Poznamenal také, že Sobotkovy výroky nemají žádný obsah.
"Pokud vím tak 150 (milionů korun), ale záleží na tom, podle jakého kurzu to počítáte, což ale samozřejmě není podstatné," řekl Zeman na otázku studentky, co říká na informace, že Česko zaplatilo za unesené 145 milionů korun. Dotaz padl při jeho návštěvě Plzeňského kraje na setkání s občany Kornatic na Rokycansku.
Na odpolední tiskové konferenci svůj výrok mírnil. Prý pouze odpověděl na konstatační otázku, že vláda vyplatila 150 milionů korun. "Já jsem vzal tuto konstataci na vědomí, byla publikována již před několika dny, a říkal jsem jenom to, že je velmi těžké se rozhodnout o životě dvou českých občanek. To je vše, nic jiného jsem neřekl," uvedl Zeman. Poté ještě dodal, že pokud by publikovaná informace nebyla pravdivá, mohl by ji jakýkoli politik dementovat. "A já pouze konstatuji, že během této doby žádné dementi od žádného politika nenastalo," řekl Zeman. Informaci Respektu ale popřel v úterý vicepremiér a předseda lidovců Pavel Bělobrádek, který je členem Bezpečnostní rady státu. Ve středu své vyjádření potvrdil s tím, že na něm trvá a že je pravdivé.
Informaci, že Česko za Hanu Humpálovou a Antonii Chrásteckou, které byly uneseny v Pákistánu, zaplatila Česká republika šest milionů dolarů (zhruba 145 milionů korun), přinesl týdeník Respekt. Zveřejnění částky vyvolalo silnou kritiku na adresu tajných služeb a vedení státu. Podobné informace obvykle nebývají zveřejňovány. Bělobrádek poznamenal, že považuje za nešťastné, když politici komentují tajné informace. Podobně se vyjádřil i Sobotka, podle místopředsedy TOP 09 Marka Ženíška by měl prezident odstoupit, v opačném případě na něj chce podat ústavní žalobu.
Zeman kritiku odmítl, prý jen citoval veřejně přístupné zdroje. "U pana premiéra bohužel musím konstatovat jistou obsesi komentovat jakýkoli můj výrok, i kdybych řekl, že venku svítí slunce, zatímco já obsah jeho výroků nekomentuji. Možná i proto, že nejsem přesvědčen o tom, že nějaký obsah mají," řekl.
Zeman také řekl, že na jednání Bezpečnostní rady státu, která o výkupném rozhodovala, nebyl, a nemohl ho proto prý ovlivnit. "Přiznám se, že by se mi velmi, velmi těžko rozhodovalo, kdybych ho ovlivnit mohl," poznamenal.
Již předtím zaplacení označil za obrovské dilema. "Představte si, že bychom nezaplatili a ty dívky by byly popraveny. Nebo, což je lepší varianta, zůstaly by v harému některého z únosců," uvedl.
Podle Respektu rozhodnutí, že stát výkupné zaplatí, padlo ještě za vlády Jiřího Rusnoka. Mezi tehdejšími ministry prý sice panovaly obavy, zda zaplacení výkupného nepovede k nebezpečnému precedentu, nakonec ale převážila starost o život mladých žen. Vyjednávání s únosci poté převzal současný kabinet Bohuslava Sobotky (ČSSD).
Čeští vládní představitelé oficiálně tvrdí, že s teroristy nevyjednávají a neobchodují, naposledy v souvislosti se zadržováním pěti mužů v Libanonu a jejich výměnou za v Česku zadržované dva Libanonce. Odborníci na vyjednávání s teroristy zveřejnění konkrétní částky kritizují. Informace podle nich může ohrozit nejen uneseného Čecha v Libyi, ale i případně další unesené v budoucnosti.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.