Plzeňské Divadlo J. K. Tyla v sobotu v premiéře uvedlo další z řady představení určených především pro dětské diváky. Režisérka Lucie Ferenzová nastudovala na Malé scéně Nového divadla hru Tobiáš Lolness podle dobrodružného románu, který napsal francouzský spisovatel, divadelník a profesor literatury Timothée de Fombelle. V hlavní roli příběhu o chlapci, který měří jen o něco víc než milimetr a jehož domovem je koruna stromu, se představil Ondřej Rychlý.
Hra, stejně jako románová předloha, je určena nejen malým divákům. V románu je přesah, vtip, dějinné analogie i ekologické uvažování. "Baví mě také morální poselství knihy. Na čestnosti, přátelství a odvaze záleží - ne, že ne. A zlo často vzniká z malých nedorozumění, nevědomosti, omylů. A teprve časem vyroste do obludných rozměrů. Když ale najdeme příčinu zla, je možné s ním bojovat. Základem je být statečný a nevzdat to," řekla Ferenzová. Kniha s příběhem o křehkosti světa a lidské statečnosti získala mnoho ocenění, včetně Ceny Hanse Christiana Andersena.
Hlavní hrdina Tobiáš žije v koruně stromu, mezi městy větví, lesy lišejníků a mechů a údolími kůry. Jeho otec Sim, v podání Jaroslava Matějky, zasvětil život zkoumání světa stromu. Tajemství svého nového, ale pro přežití stromu nebezpečného vynálezu však nechce prozradit. Tobiášova rodina je proto vypovězena do vyhnanství a odsouzena. Autor o své knize řekl, že chtěl přijít s něčím novým - s osobním příběhem, který se nás dotýká. Zároveň chtěl zůstat věrný literatuře a nedělat z dětí hlupáky.
Převyprávět obsáhlý děj bylo výzvou také pro výtvarnici Janu Haukrechtovou. Na scéně proto nechybí nápadné masky z přírodnin či netradiční hmyzí hudební nástroje. "Chceme pracovat s kontrasty. Představte si, že obyčejná vážka je pro vás něco jako obří letadlo, anebo kapka vody v kůře je vlastně velké jezero," přiblížila režisérka. Kromě Rychlého, který je také autorem hudby, a Matějky v inscenaci účinkuje Kamila Šmejkalová a Ondřej Vacke.