Premiéru světoznámého muzikálu My Fair Lady uvede v pondělí 27. března plzeňské divadlo Pluto. Je to jedna z nejnáročnějších inscenací malé profesionální scény za jejích osmnáctiletou historii. Pluto se zaměřuje na malé formy komedie a kabaret, uvedení My Fair Lady bylo životním snem principálky souboru Jindřišky Kikinčukové. V režii Bronislava Kotiše a choreografii Jana Ondera se v roli Elizy představí Kamila Kikinčuková a jako Henry Higgins Radek Zima.
"Jsme takové rodinné divadlo," připustila principálka. Kromě jí samotné v roli paní Eynsford-Hillové a dcery Kamily hraje v představení také manžel Pavel, který alternuje roli plukovníka Pickeringa. Divadlo, které hraje desetkrát až dvanáctkrát měsíčně a má roční rozpočet kolem dvou až dvou a půl milionu korun, musí počítat každou korunu. Nemá žádné stálé granty od města, pouze příspěvek kraje na činnost klubu při divadle a příspěvek městského obvodu Doubravka.
"Pokud budeme mít pokaždé vyprodáno, odvedeme poplatky za autorská práva, vydělá Lady přesně na honoráře. Na ostatní věci, nájem a podobně musejí vypomoci ostatní představení," řekla Kikinčuková, která na nastudování muzikálu obětovala i své penzijní spoření. Kromě dramaturgie, textů písní a scény navrhla a někdy i částečně vyrobila kostýmy.
V Plutu, které má roční návštěvnost kolem 10 tisíc diváků, není tradiční divadelní uspořádání. Zhruba 150 diváků sedí v sále u stolků s občerstvením, herci hrají na jevišti bez opony i v sále mezi lidmi. "Divák je víceméně na půl metru od herce a herec na půl metru od diváka, tady se opravdu hraje z očí do očí," poznamenala Kikinčuková.
Malé divadlo si tak muselo poradit s náročnými skupinovými scénami, které jsou známé třeba z filmového zpracování s Audrey Hepburnovou. V Plutu si tak vypomohli například stínohrou, nechybí projekce ani zvuk, který obsáhne celý sál. "Například na dostizích v Ascotu přeběhne dusot koní sálem," řekla Kamila Kikinčuková. Kulisy se mění přímo před očima lidí. Práva na muzikál má divadlo na rok, hrát ho chce třikrát měsíčně.