Repertoár Národního divadla Brno se v neděli rozšířil o jednu z nejslavnějších francouzských oper, Fausta a Markétu od Charlese Gounoda. Opera nezpracovává celý Faustův příběh, soustředí se zejména na jeho setkání s nevinnou dívkou Markétkou a tragické následky jejich romantického vzplanutí. Vztah i bůh existují pro toho, kdo v ně věří, zní hlavní poselství inscenace.
Národní divadlo Brno se v aktuální sezoně musí obejít bez Janáčkovy scény, která je v rekonstrukci. Proto divadelníci využívají také alternativní prostory, v tomto případě pavilon P na výstavišti, kde nedávno baletní soubor uvedl inscenaci West Side Story.
"Objevovat nový prostor skrze hudbu je pro mne fascinující práce. Konfrontace hudby, prostoru a člověka je hlavním tématem v mých inscenacích," uvedl režisér Fausta a Markéty Jiří Heřman. Pavilon má rozměry 200 krát 80 metrů, do hlediště se vejde až 1 tisíc lidí.
Národní divadlo Brno v této sezoně nabízí Fausta a Markétu jen ve dvou blocích - od soboty do 19. prosince a poté znovu až příští rok v květnu.
Gounodova opera z roku 1859 patří k mnoha verzím a zpracováním faustovského příběhu, v centru pozornosti stojí spíše Markétka než Faust. Ona také na rozdíl od Fausta dojde spasení a unikne moci ďábla.
Ztvárňuje ji Pavla Vykopalová v alternaci s Kateřinou Kněžíkovou, jako Faust se střídají José Manuel a Luciano Mastro. Úlohy Mefistofela se zhostil Jan Šťáva v alternaci s Davidem Nyklem a Ondrejem Mrázem.