Splněná očekávání
Novým ředitelem Národního divadla bude Jan Burian
30.01.2013 15:00 Aktualizováno 30.01. 17:06
Národní divadlo povede od srpna dosavadní ředitel Divadla J. K. Tyla v Plzni Jan Burian. Ministryně kultury Alena Hanáková ve středu podepsala jeho jmenován. Do 31. července bude v čele české první scény dočasně pověřený provozně-technický ředitel Václav Pelouch, který ji vede po náhlém a kritizovaném odvolání Ondřeje Černého loni v září. Burian je do čela divadla jmenován na šest let.
"Nejprve se musím zorientovat ve skutečném stavu divadla. Ještě před nástupem do funkce chci ve spolupráci s panem Pelouchem získat detailnější přehled o tom, v jaké finanční a personální situaci se divadlo nachází. Teprve pak bych začal konkretizovat strategii stanovenou týmem expertů. Rád bych, aby dostala konkrétní podobu do konce roku," řekl Burian.
Aktuálním úkolem pro něj je předání funkce v Plzni. "Podle normálních evropských zvyklostí bych na to měl mít nejméně rok. Protože však po odvolání Ondřeje Černého situace není dobrá, rozhodl jsem se nastoupit dříve," vysvětlil Burian. O novém vedení divadla v Plzni se bude teprve jednat. "Připravím to tak, aby vše bylo naplánované až do června 2015, aby to mohl můj nástupce převzít a zrealizovat," uvedl. I nadále chce dohlížet na průběh stavby nového divadla. Na post šéfa Divadla J. K. Tyla zřejmě město vypíše výběrové řízení, přesný postup bude znám do týdne, dvou.
Burian si nemyslí, že by většina současných uměleckých šéfů Národního divadla nesplňovala nároky na výraznou osobnost v čele souborů. "Otázkou však je, nakolik se budeme schopni dohodnout na strategii směřování Národního divadla. Z toho se budou odvíjet mé personální kroky," dodal.
Jediný kandidát
Jmenování Buriana doporučil ministryni kultury tým expertů, který se situací v této instituci od loňského roku zabýval. Skupina odborníků doporučila Buriana jako jediného kandidáta. Zároveň vypracovala návrh transformace Národního divadla, které bylo sloučeno se Státní operou, a navrhla jeho budoucí směřování.
Odborníci se v závěrečné zprávě vyslovili pro odstranění zastaralých principů řízení příspěvkové organizace i přímé závislosti divadla na státní správě. Národní divadlo ale bude prozatím nadále příspěvkovou organizací zřizovanou státem - jinou formu právní subjektivity totiž neumožňuje tuzemská legislativa.
Za správný a dobrý krok ministerstva kultury označil Burianovo jmenování šéf činohry divadla Michal Dočekal. "Doufám, že bude prvním z řady změn, jež divadlu zajistí organizační, právní i materiální podmínky odpovídající jeho významu i postavení, které v domácím i evropském kontextu má a musí mít. Také doufám, že je definitivní tečkou za nepřijatelným způsobem, kterým ministerstvo v minulosti nakládalo s předešlými řediteli Danielem Dvořákem a Ondřejem Černým," řekl.
Černého ministryně odvolala 7. září 2012, mandát mu měl skončit 31. března letošního roku. Přesné důvody jeho odvolání ministerstvo dodnes neuvedlo, proti těm, jimiž úřad svůj krok zdůvodňoval, se Černý ohradil.
Tým expertů, který pak měl najít řešení situace, tvoří Jan Hančil (děkan DAMU), Jiří Šesták (senátor, ředitel Jihočeského divadla České Budějovice), Stanislav Moša (ředitel Městského divadla Brno), Bohumil Nekolný (analytik Institutu umění - Divadelního ústavu), Václav Riedlbauch (pedagog HAMU a VŠE) a dramatik Milan Uhde.
Třiapadesátiletý Burian vystudoval pražskou DAMU, pak nastoupil v divadle v Olomouci. V roce 1986 poprvé režíroval v Plzni, kde v následujícím roce přijal angažmá. V roce 1989 se tam stal šéfem činohry. V letech 1991-1995 byl režisérem v Divadle na Vinohradech, v květnu 1995 se stal ředitelem Divadla J. K. Tyla v Plzni. Od roku 1990 je pedagogem oboru režie na Divadelní fakultě AMU, vede katedru činoherního divadla. Je mimo jiné ředitelem Mezinárodního festivalu Divadlo, jako předseda Asociace profesionálních divadel ČR zastupuje profesionální scény při jednáních na celostátní i evropské úrovni.
Jan Burian (1959) vystudoval pražskou DAMU, v posledním roce studií působil jako režisér v Satirickém divadle Večerní Brno. Do svého prvního angažmá nastoupil jako režisér v Divadle O. Stibora v Olomouci. V r. 1986 poprvé pohostinsky režíroval v Plzni, kde v následujícím roce přijal angažmá. Do r. 1989, kdy se stal šéfem plzeňské činohry, zde připravil řadu inscenací kontroverzních titulů (M. Bulgakov: Adam a Eva, Karel Steigerwald: Tatarská pouť, A. Kazancev: Eviny sny 0 čsl. premiéra). V r. 1990 nastudoval v čsl. premiéře Pokoušení Václava Havla. V r. 19910 95 pracoval jako režisér v Divadle na Vinohradech, v květnu 1995 se stal ředitelem Divadla J. K. Tyla v Plzni. Jeho režie na domovské scéně pokrývají široké žánrové spektrum od velkých klasických titulů (Shakespeare, Lorca, Miller, O´Neill) po současnou českou i světovou dramatiku. Režíroval rovněž několik operních titulů (Rusalka, Carmen, Lucerna, Trubadúr, Její pastorkyňa). |
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.