Jak se asi tvářil Franz Kafka, když psal slavnou povídku Proměna? A co si myslel o hlavním hrdinovi Řehoři Samsovi? Herci divadla Sklep Monika Načeva, Jan Slovák, David Vávra a Lenka Vychodilová vidí spisovatele jinak než jako smutného vizionáře existenciálních průšvihů lidstva. Inspirováni jeho díly, milostnou korespondencí a deníky vytvořili originální spektákl energického švihu, kolorovaný hudbou a pepřený humorem, který pod názvem Piš, Kafka, piš uvedou v obnovené premiéře 3. června v pražské La Fabrice.
"Chtěli jsme udělat představení, se kterým by diváci mohli souznít a asi se nám to podařilo," uvedl spoluautor projektu Jan Slovák. Diváci prý odcházejí z představení značně překvapeni nad tím, co všechno o Kafkovi nevěděli.
Čtveřici autorů, herců a letitých členů divadla Sklep Kafka oslovil před domkem v Plané nad Lužnicí, kde spisovatel kdysi pobýval. Samo představení pak vznikalo během zimy a jara roku 2004 v pražských kavárnách, v divadle Na Dobešce, v rodinných domcích vísek Žalov a Vysoký Újezd a ve víkendovém stavení ve Štítném.
Představení Piš Kafka, piš je podle autorů inspirováno známými i neznámými díly Kafky, dramatickými situacemi popsanými v jeho Denících či vzpomínkami životopisce. Vše je aromatizováno výňatky z milostných dopisů Felice či Mileně. Někdy neradostná zpráva o světě není autory pojímána trudnomyslně, ale má střih kdysi Kafkou zamýšlené absurdní grotesky.
Inscenace Piš, Kafka, piš měla premiéru v pražském Nosticově paláci v rámci festivalu Kafka - Borges / Buenos Aires - Praha Kafka se smál. U příležitosti desátého výročí teď diváci můžou úspěšnou hru vidět také v holešovickém multikulturním prostoru La Fabrika.
Piš, Kafka, piš má obnovenou premiéru. V La Fabrice
Kultura
1. 6. 2014 16:30Herci divadla Sklep Monika Načeva, Jan Slovák, David Vávra a Lenka Vychodilová vidí spisovatele jinak než jako smutného vizionáře existenciálních průšvihů lidstva.
Autor: ČTK Foto: Facebook , La Fabrika