Táborské Divadlo Oskara Nedbala připravuje rekonstrukci diváckého zázemí. Do roku 2020 předělá za 16 milionů korun toalety, foyer, pokladnu, kavárnu i výstavní síň. Scéna, která si 4. prosince připomene 130 let od otevření, letos nabídne 210 představení, o 11 více než loni. Řekla to ředitelka divadla Linda Rybáková.
Táborské divadlo je komplexem, jejž tvoří původní pseudorenesanční divadelní budova z roku 1887 a sousedící empírový dům přestavěný v roce 1965. Má jedno jeviště se dvěma pravoúhle připojenými hledišti pro 350 a 650 diváků - jsou postavena v pravém úhlu proti společnému jevišti.
Divadlo letos za 1,1 milionu Kč vyměnilo všechna prkna na jevišti a panely orchestřiště. "Na některých místech byla ještě původní prkna ze 60. let. Úprava byla nutná a promítlo se do akustiky obou sálů," řekla ředitelka, která vede scénu od loňského června. Vystřídala Karla Daňhela, který byl ředitelem 26 let.
Letos divadlo opravilo klub i kavárnu, kde je nové pódium i nová zvuková a světelná technika. Práce stály 600 tisíc Kč, provoz bude zahájen v lednu. Zřizovatelem divadla je Jihočeský kraj, jehož letošní provozní příspěvek činil 11,1 milionu Kč, příští rok bude 12,2 milionu.
Divadlo je ekonomicky soběstačné asi ze 40 procent, což je více než u jiných. Funguje jako stagiona - nemá vlastní herecký ani hudební soubor, nabízí jen představení z jiných divadel či od agentur. Zaměstnává 23 lidí.
Loni se v divadle uskutečnilo 199 představení pro 56 500 diváků, od roku 2014 čísla rostou. Letos bude 210 představení, o 1500 až 2000 návštěvníků víc. Přibylo i menších akcí. Předplatitelů bylo loni 1650, letos jich je 1705. Nejvíc diváků je z Táborska, řada předplatitelů i ze středních Čech, jezdí i lidé z Jindřichohradecka, Pelhřimovska a Pacova.
"Hodně jsme se báli, že nám budou předplatitelé odcházet kvůli věku, ale nastupuje generace čtyřicátníků, kteří odchovali děti a chodí pravidelně," řekla Rybáková. Divadlo dělá i programy Noc divadel či zahradní slavnost, jež přitahují mladé diváky, kteří pak míří i na další programy.
"Příjemně mě překvapilo, že nejvíce prodaná je předplatitelská skupina, kterou jsme postavili na klasickém repertoáru bez velkých hereckých jmen, tituly jako Oblomov a Petrolejové lampy. Chceme nabízet to nejlepší z českých divadel, nejdeme po líbivosti, ale po kvalitě," řekla ředitelka.
Táborské divadlo otevřelo 4. prosince 1887 v 11.00, akt zahájili starosta Emanuel Zeis a ředitel ochotníků. Ti následně jako první představení sehráli drama Jan Výrava z pera tehdejšího ředitele Národního divadla Františka Adolfa Šubrta. Amatérští herci zde působí dodnes.