Evu Holubovou režiséři obdařují rolemi bojovnic i ušlápnutých žen

Kultura
4. 3. 2019 11:08
Herci Bohumil Klepl a Eva Holubová při natáčení českého filmu Účastníci zájezdu podle stejnojmenného románu Michala Viewegha.
Herci Bohumil Klepl a Eva Holubová při natáčení českého filmu Účastníci zájezdu podle stejnojmenného románu Michala Viewegha.

Bez výrazného a neotřelého herectví Evy Holubové se od 90. let obešel jen málokterý divácky úspěšný český film. Herečka, kterou kdysi pedagogové na akademii "potěšili" tvrzením, že si "moc nezahraje, protože je ošklivá", patří mezi nejvýraznější osobnosti v branži. Její doménou jsou zejména tragikomické role, s některými podle diváků téměř srostla, jako například v Pelíškách či Účastnících zájezdu. Holubová oslaví 7. března šedesátiny.

U diváků je spjata s již zlidovělými hláškami "neživíš, tak nepřepínej" a "po tom nepátrej, to neřeš" z filmu Knoflíkáři (1997) režiséra Petra Zelenky, který odstartoval kariéru jedné z nejobsazovanějších hereček. Na svém kontě má zhruba padesátku celovečerních filmů, nespočet televizních inscenací a seriálů. Výrazné role Holubová vytvořila také v divadle, v poslední době hraje v pražském Studiu Dva (například ve one woman show Hvězda) a na dalších scénách.

Herečka je držitelkou Českého lva z roku 2001 za vedlejší úlohu předsedkyně volební komise ve filmu Ene Bene režisérky Alice Nellis. K dalším známým snímkům Holubové patří Čas sluhů (1989), Requiem pro panenku (1991; zde zaujala rolí sadistické vychovatelky), Pasti, pasti, pastičky (1998), Cesta z města (2000), Anděl Exit (2000), Pupendo (2003), Gympl (2007), Taková normální rodinka (2008), Líbáš jako Bůh (2009), Hodinový manžel (2014) nebo Instalatér z Tuchlovic (2016).

Eva Holubová na premiéře komedie Manžel na hodinu režiséra Tomáše Svobody.

K herectví to pražskou rodačku (1959) táhlo už od gymnaziálních studií. Z té doby se také datuje její přátelství s režisérem Tomášem Vorlem. Jejich naladění na svéráznou vlnu humoru divadla Sklep, kde začínali, vyústilo ve spolupráci na filmech Pražská pětka, Kouř a Skřítek. Divadelní akademii múzických umění (DAMU), kam se dostala až napotřetí (po maturitě pracovala jako učitelka v mateřské škole či jako pomocná síla v Jedličkově ústavu), absolvovala Holubová v silném ročníku například s Karlem Rodenem nebo Ivanou Chýlkovou.

Poté prošla malými scénami, Mimózou, Studiem Bouře či Náhradním divadlem. Koncem 80. let vystupovala na Střeleckém ostrově na Divadelních poutích jako členka Rodiny Váňovy společně s Václavem Koubkem a bratry Formanovými. Umělecky pak Holubovou posunula práce v Divadle Na zábradlí (1995 až 2002), kde pod vedením Petra Lébla excelovala například v Čechovových hrách Strýček Váňa nebo Ivanov. Řadu let také vystupovala v komedii Nahniličko, kde jí jsou partnery Chýlková nebo Jan Kraus, autor hry.

Holubová je vdaná za výtvarníka Miroslava Zdeňka. Vzali se v roce 2009 v USA po dvacetiletém soužití. Ve čtyřiatřiceti letech se herečka stala matkou dvojčat - Adama a Karolíny (25). Před lety se léčila ze závislosti na alkoholu. Nebála se promluvit ani o svém boji s depresemi. Věnuje se charitativním projektům, například pomoci nevidomým. Vyjadřuje se také k věcem veřejným, včetně politiky.

Holubová získala ocenění i v zahraničí. Z mezinárodního filmového festivalu Tribeca v New Yorku si v roce 2006 odvezla cenu za nejlepší ženský herecký výkon ve filmu Účastníci zájezdu.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Myšková Marta, Zezulka Tomáš

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ