Neznámý vojín - okupant, argentinský klavírista uvězněný v blázinci nebo Tomáš Baťa coby první globalita. To jsou hrdinové některých z dokumentů, které se budou prezentovat na akci East Doc Platform. Koná se ve dnech 3. - 9. března v pražském Institutu Cervantes.
Účast tuzemských filmařů na East Doc Platform se každým rokem zvyšuje a ukazuje tak vzrůstající kvalitu domácích dokumentů v mezinárodní konkurenci. Sedmého ročníku akce se zúčastní padesát projektů ze střední a východní Evropy. Téměř u každého třetího titulu figuruje český zástupce v roli režiséra nebo (ko)producenta.
Czech Docs... Coming Soon je veřejná prezentace pěti českých dokumentárních projektů, která proběhne 6. března. Během dvanácti minut tvůrci představí své téma, financování, harmonogram realizace a také ukážou první vizuální ukázky. Cílem prezentace je umožnit českým producentům připravit půdu pro mezinárodní distribuci nebo festivalové uvedení.
Slovenský režisér a producent Peter Kerekes uvede svůj film Baťa, první globalista o někdejším králi obuvnického průmyslu. Režijní debut Artemia Benkiho Fuga vypráví silný příběh talentovaného argentinského klavíristy, který strávil čtyři roky za zdmi psychiatrického sanatoria. Můj neznámý vojín režisérky Anny Kryvenko je vytvořený z archivních materiálů z okupace Československa armádami Varšavského paktu v roce 1968 a vyprávěný z perspektivy okupanta - neznámého vojína.
Příběhy z Kibery se zaměřují na postavy, které drsné podmínky největšího afrického slumu v Nairobi nesrazily na kolena, ale naopak motivovaly k obdivuhodným výkonům. Pětici uzavírá Ve jménu Alláha, portrét jedné současné bosenské vesnice, kam proniká kázání lákající do řad ISIS.
V rámci East Doc Marketu se dále prezentují další české projekty. Jakub Felcman a Tomáš Michálek pracují na filmu Vědomí souvislosti o legendárním českém kameramanovi Jaroslavu Kučerovi. Producent dokumentu Normální autistický film Jan Macola představí Mosul režisérky Jany Andert, která strávila osm měsíců na straně irácké armády v první bojové linii bitvy o Mosul. Režisér Michal Varga ve snímku Circus Rwanda sleduje příběh spolupráce českého Cirku La Putyka s akrobaty ze Rwandy.
Vyvrcholením East Doc Platform je centrální "pitch" celkem jednadvaceti projektů ve vývoji - East Doc Forum. V silné mezinárodní konkurenci se porotě představí práce Víta Janečka a Zuzany Piussi (Miluj generály), Rozálie Kohoutové (Tenký led), Zdeňka Chaloupky (Zapomenutá válka) a dalších tvůrců.
Vyhlášení vítězů proběhne 9. března v rámci East Doc Forum. Mezinárodní porota ocení nejlepší projekt ve fázi vývoje a výroby Cenou East Doc Platform v hodnotě 7 500 Eur. Udělená finanční podpora pomůže filmařům v dalším vývoji jejich dokumentárního filmu. Generální mediální partner Česká televize vyhlásí vítěze Koprodukční ceny ČT spojenou s finanční podporou v hodnotě 150 000 Kč. Všechny projekty vybrané na East Doc Platform 2018 budou soutěžit o Cenu HBO Europe v hodnotě 2 000 Eur věnovanou na vývoj projektu.
Kompletní seznam vybraných projektů je k vidění zde.
East Doc Platform je organizována Institutem dokumentárního filmu ve spolupráci s Mezinárodním festivalem dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět.