Romští homosexuálové v originálním dokumentu Rozálie Kohoutové se stali jedním z vítězů letošního festivalu Fresh Film Fest.
Studentský snímek z pražské FAMU Roma Boys - Příběh lásky od mladé režisérky Rozálie Kohoutové se pohybuje na pomezí dokumentu a hraného filmu. Homosexualita je v romské komunitě tabu a tak příběh dvou mladých mužů, kteří se ke své orientaci hrdě hlásí, má řadu hořkých momentů.
Porota soutěže českých studentských filmů Fresh Czech, která byla složena ze samých literátů, mezi nimiž byli Jaroslav Rudiš nebo Petra Soukupová, ocenila jak nepředpojatý pohled na téma milostného vztahu romských gayů, tak režisérčinu stylově čistou a vtipnou hru s realitou a fikcí.
Film byl oceněn v rámci nedělního slavnostního zakončení 7. ročníku festivalu, který se z Karlových Varů přesunul do Prahy. Festival, který letos navštívilo přes sedm tisíc diváků, uzavřel první celovečerní film tvůrců seriálu Kancl s názvem Cemetery Junction.
Soutěž celovečerních debutů Fresh Generation vyhrál režisér David Russo z amerického Seattlu s filmem Neposkvrněné početí malého čudly. Hlavní cenu za nejlepší mezinárodní studentský film převzal za německý snímek Bez dechu (Der Schübling) režisér Visar Morina, rodák z kosovské Prištiny.
"Neposkvrněné početí malého čudly je svěží, podnětný, vizuálně novátorský a depresivně vtipný film o životě, smrti a jiných věcech. Ráda bych od slibného režiséra Davida Russa viděla více snímků," řekla o filmu členka poroty, režisérka Michaela Pavlátová.
Cenu Theatre Optique za nejlepší animovaný nebo experimentální film obdržel Paul Cabon z Francie za snímek Divoký. Cenu diváků si z rukou ministra kultury Jiřího Bessera převzal Pater Sparrow z Maďarska za film 1, který byl na festivalu uveden v rámci soutěže debutů.
Zvláštní uznání v soutěži mezinárodních studentských filmů získal australský režisér Edward Housden za film Svaly, druhé zvláštní uznání přiřkla porota Theatre Optique filmu Kdo by si to pomyslel? polské režisérky Ewy Borysewicz.
Účast v porotě letos mezi jinými přijal významný dánský režisér Christoffer Boe nebo jeden z nejúspěšnějších evropských tvůrců krátkých nezávislých filmů Daniel Mulloy, filmovou retrospektivu Boeho i Mulloye nabídli organizátoři v rámci programu festivalu.
V porotě letos zasedla také divadelní a filmová herečka Martha Issová, dramaturg České televize Kristián Suda nebo český konceptuální umělec slovenského původu Ján Mančuška.
V rámci pětidenního programu bylo uvedeno přes 150 filmů - mezi nimi byly filmy celovečerní, krátké a dva filmové seriály. "Letošní ročník Fresh Film Festu ukázal, že Praha byla vhodně zvoleným místem ke konání festivalu tohoto charakteru. Zájem o festivalové filmy a doprovodný program nás naplňují energií do příštích let," uvedl ředitel festivalu Martin Pošta.
Ohlédnutí za právě skončeným festivalem nabízí od pondělí 30. srpna do neděle 5. září online portál http://www.docalliancefilms.com/, kde budou zdarma k vidění vybrané filmy.