Letošní filmový festival v Benátkách začne 31. srpna Bohem masakru - novým filmem Romana Polanského, jenž ovšem na slavnostní zahájení do Itálie dorazit nemůže. V porotě, kterou povede režisér Darren Aronofsky, zasednou například bývalý lídr americké skupiny Talking Heads David Byrne nebo francouzský režisér André Téchiné.
Boha masakru představí jedna z jeho hereckých hvězd, Rakušan Christoph Waltz. Polanski kvůli svým dlouhodobým problémům s justicí do Itálie nepřijede. "Polanski se bohužel v této situaci nachází již několik let. Přesto to na něm není při natáčení znát. Má obrovskou energii. Aby si odpočinul, stačí mu lehnout si jen na několik vteřin na zem, potom je opět ve formě," prohlásil pětapadesátiletý Waltz, který v roce 2010 získal Oscara za vedlejší roli lovce lidí plukovníka Landy ve filmu Quentina Tarantina Hanební pancharti.
Film Bůh masakru je adaptací stejnojmenné divadelní hry francouzské autorky Yasminy Rezy, kterou v poslední době hojně uvádějí i česká divadla. Hlavní ženské role zde získaly Kate Winsletová a Jodie Fosterová, jejich manžely hrají John C. Reilly a právě Christopher Waltz. Ve hře vystupují dva manželské páry, které chtějí zklidnit situaci po konfliktu svých synů, přičemž se sami dostávají do konfliktu.
Waltz bude od listopadu natáčet nový western Quentina Tarantina. "Tentokrát si výjimečně nezahraji darebáka," komentoval svou novou roli Waltz.
V porotě mezinárodního filmového festivalu v Benátkách se sejdou francouzský režisér André Téchiné, jeho americký kolega Todd Haynes, bývalý lídr americké skupiny Talking Heads David Byrne, finská režisérka Eija-Liisa Ahtilová, italský režisér Mario Martone a italská herečka Alba Rohrwacherová. Předsedat jim bude americký režisér a scenárista Darren Aronofsky, který získal v roce 2008 v Benátkách nejvyšší ocenění - Zlatého lva - za film The Wrestler (Zápasník). Loni jeho Černá labuť benátský festival zahajovala.
Benátský festival je nejstarší svého druhu, poprvé se konal v roce 1932. Zlatého lva si odsud odnesly některé z největších postav filmové historie, například Akira Kurosawa, Michelangelo Antonioni, Luchino Visconti a Luis Buñuel. V roce 1947, kdy se nejvyšší ocenění jmenovalo Velká mezinárodní cena, ho dostal snímek československého režiséra Karla Steklého Siréna.