Hlavním tématem celovečerního loutkového sci-fi filmu režiséra Aurela Klimta Lajka je vztah člověka ke zvířatům, přírodě a celému vesmíru. Snímek je zároveň parodií na soupeření USA a bývalého Sovětského svazu v kosmickém prostoru. Vychází z loutkového představení Lajka, Čchin a Gagarin souboru Divadla v Dlouhé hraného pro základní školy v Divadle Gong. Film vytvářený moderními technologiemi s rozpočtem 58 milionů korun dorazí do tuzemských kin 2. listopadu.
"Animátoři jsou zvláštní odrůda filmařů a Aurel (Klimt) má pro mě ještě takové zvláštní postavení, že ten film dělal deset let. A celou tu dobu udržel koncepci, myšlenku a styl, které si naplánoval, a pořád věděl, proč a jak to chce dělat. To obdivuju," řekl Karel Zima, který propůjčil svůj hlas postavě sovětského kosmonauta Jurije Levobočkina.
Postavy, na jejichž výtvarném ztvárnění se mimo jiné podíleli František Lipták a Martin Velíšek, dále namluvili například Helena Dvořáková (Lajka), Jan Vondráček (Ham), Miroslav Táborský (Neil Knokaut) nebo Petr Čtvrtníček (Quirkrk). Autorem písní skrývajícím se pod pseudonymem Josef Čermák je Miroslav Wanek ze skupiny Už jsme doma, filmovou hudbu složil bývalý člen Tata Bojs Marek Doubrava.
V příběhu vzdáleně inspirovaném skutečnými událostmi je fenka Lajka odchycena a předána do vědeckého ústavu, kde ji z pouličního oříška přeškolí na průkopnici sovětské kosmonautiky. Na start její rakety reaguje vesmírné středisko v USA, kde je okamžitě vystřelen do vesmíru šimpanz Ham. Následuje množství startů z obou kosmodromů, až nakonec hlubinami vesmíru pluje celá flotila raket s různorodými zvířecími posádkami. Zvířata dorazí na vzdálenou planetu Qem, kde se spřátelí s místními živočichy. Idyla však trvá jen do té chvíle, než na planetu dorazí Levobočkin a později i Knokaut. Oba se po svém, Rus silou a Američan importem demokracie, snaží dosáhnout stejného cíle - ukázat všem zvířatům, že člověk je pánem tvorstva.
"Je fascinující, jakým způsobem se člověk povýšil nade všechny živé tvory na Zemi, jak rozhoduje o jejich bytí či nebytí a jak bohorovně s nimi zachází obzvláště ve jménu vědy. Myslím, že je to velké téma a pro animovaný film jak stvořené," podotkl Klimt.
Premiéru tvůrci naplánovali k letošnímu 60. výročí Lajčina letu do vesmíru, které připadá na 3. listopadu. Lajka byla fena, která se jako první živý tvor pocházející z planety Země dostala na palubě sovětské družice Sputnik 2 na oběžnou dráhu. V době přípravy jejího letu bylo o vlivu kosmického letu na živé organismy známo jen málo. Vyslání zvířat do vesmíru bylo proto považované za nezbytný předpoklad letů lidí. Lajka byla moskevský pes odchycený na ulici. Vědci usoudili, že toulaví psi zvyklí na těžký život, hlad a žízeň spíše vydrží výcvik i kosmický let. Technologie návratu kosmické lodi z oběžné dráhy na Zemi nebyly k dispozici, proto nebyl Lajčin návrat plánován. Uhynula několik hodin po startu.