Další z novinek putovní přehlídky Střední Evropa a druhého ročníku festivalu německy mluvených filmů Der Film představili organizátoři v pátek večer v pražském kině Světozor. Byl jím švýcarský snímek Vitus, dramatický příběh o zázračném dítěti, které se rozhodne vzít osud do vlastních rukou. V zemi svého vzniku získal ocenění Nejlepší švýcarský film roku 2006 a byl švýcarským zástupcem v nominacích na Oscara. Titulní roli v něm vytvořil tehdy dvanáctiletý Teo Gheorghiu.
"Můj film se promítal ve více než padesáti zemích, ale nestalo se tak často, že by mě před projekcí představoval švýcarský velvyslanec," řekl divákům režisér Fredi M. Murer, který od roku 1967 pracuje jako filmař na volné noze a producent v Curychu. V letech 1992 až 1996 byl prezidentem Asociace švýcarských filmařů.
Teď ve věku dědečka, když má za sebou třicet filmů, si vždy přál natočit film o dětství, ale to jeho bylo prý nezajímavé. "Je to i mé vyznání lásky k hudbě, kterou miluji," dodal filmař, který chtěl být v mládí Einsteinem a vyznat se v matematice. Lákalo ho i létání, v truhlárně svého otce si podle da Vinciho vyrobil letadlo. A když s ním vzlétl do patnáctimetrové výšky, dostal strach, nechal ho spadnout a probudil se až po několika dnech v nemocnici. Přál si piano, ale dostal harmoniku. Přesto si poradil - přidělal ji ke stolu, jeho sestra tahala a on na ni hrál jako na piano.
"Sedl jsem si k psacímu stroji a napsal příběh o klukovi, ve kterém se mi splnily všechny mé sny. I když mám dvě dcery, vnuka nemám - a tak jsem si ho vytvořil ve filmu Vitus," uvedl režisér Murer.
Hrdina snímku vypadá, jako by pocházel z jiné planety: má sluch jako netopýr, hraje na klavír jako virtuoz, od pěti let studuje všemožné encyklopedie a diriguje orchestr. Není tedy divu, že jeho rodiče mu začínají předvídat skvělou budoucnost. Chtějí, aby se Vitus stal klavíristou. Nicméně zázračné dítě sní o létání a o normálním dětství. Nakonec poznává kouzlo skromného života a jeho opravdových hodnot.
V brněnské části přehlídky Der Film bude Vitus uveden 11. října v kině Art.
Víkendový program v Praze nabídne v sobotu večer v kině Perštýn za živého klavírního doprovodu němý film z roku 1929 Asphalt. V Divadle Archa se ve stejné době představí v rámci doprovodného programu němečtí postrockeři Kreidler, kteří tam zároveň zahájí festival Stimul. Dva sály kina Světozor uvedou v sobotu pět projekcí; v neděli budou další čtyři.
V malém sále Světozoru bude mít projekci rakouský celovečerní dokument Čas odejít režisérky Anity Natmessnigové. Ta v něm ukazuje, jak šest lidí umírajících na rakovinu prožívá poslední měsíce, týdny a dny svého života v jednom vídeňském hospici. V zařízení s dvanácti lůžky, kde se umírání a smrt berou jako přirozená součást života.
Také druhý ročník festivalu německy mluvených filmů fanouškům nabízí pestrou přehlídku toho nejlepšího z hrané i dokumentární tvorby, jež v letech 2006 a 2007 vznikla v Německu, Rakousku či Švýcarsku. Oproti prvnímu ročníku je přehlídka o tři dny delší.
Podle Kláry Konečné z pražského Goethova institutu byla řada snímků s úspěchem představena na festivalech v Berlíně či Locarnu a má za sebou úspěšnou cestu německými, rakouskými a švýcarskými kiny.
Ilustrační foto: www.rottentomatoes.com