V Pekingu se dějí věci, které jasně dokazují, že smysl pro fair play není v miliardové Číně ještě plně vyvinut: tamní autority totiž začátkem týdne znemožnily uživatelům přístup na server iTunes. Důvodem je fakt, že někteří z olympioniků jeho prostřednictvím poslouchali zakázané protestsongy, zkompilované tibetskou komunitou ve Spojených státech.
Všechno začalo kolekcí Songs For Tibet, kterou dala dohromady nadace v Americe žijících tibetských aktivistů Art Of Peace. Představitelé nadace poskytli nahrávku volně ke stažení a ve svém prohlášení zdůraznili, že „soucit a pasivní rezistence může překonat netoleranci a čínský koloniální útlak". Album, na němž jsou písně od muzikantů jako Sting, Damien Rice, Alanis Morissette nebo Underworld, si stáhlo více než čtyřicet sportovců. A čínská vláda zasáhla.
Velká čínská internetová zeď
V pondělí zjistili uživatelé serveru iTunes v Číně, že software nefunguje, a místo odkazů a linků na stažení písní nacházeli pouze opakovaná upozornění na systémovou chybu. Pro akci tamních správců sítě se vžil vtipný novotvar, který je do češtiny nepřeložitelnou a přesto srozumitelnou slovní hříčkou: "Great Firewall of China".
Předvídatelně nepřátelská reakce domácích uživatelů sítě, ventilovaná v diskuzích, je zřetelným odrazem dlouhodobých pokusů čínské vrchnosti o potlačení jakýchkoli projevů sympatií obyvatelům Tibetu. Skandál navíc přišel v době, kdy šéf firmy Apple (poskytující služby iTunes), praktikující buddhista Steve Jobs, vyjednává s čínským mobilním operátorem o prodeji iPhonů na tomto trhu.
Každopádně platí, že pokud bude mít některý z olympioniků chuť poslechnout si po kvalitním atletickém výkonu třeba Stingovu píseň Send The Love (Art of Peace remix), bude se muset opřít o starou dobrou pirátskou metodu.
Foto: ČTK