Duchovní hudba zasazená do prostoru: Velikonoční festival Brno

Kultura
9. 3. 2016 14:38
Interiér jezuitského kostela Nanebevzetí Panny Marie. Stavba tohoto barokního kostela byla započatá roku 1598.
Interiér jezuitského kostela Nanebevzetí Panny Marie. Stavba tohoto barokního kostela byla započatá roku 1598.

Více českých autorů od středověku do současnosti zařadili pořadatelé na program 25. ročníku Velikonočního festivalu duchovní hudby v Brně. Přehlídku tvoří šest koncertů v pěti chrámech v centru Brna, hudba je vždy vybrána s ohledem na konkrétní prostor. Program doplňují ještě tři "temné hodinky", které začínají ve 21 hodin v jezuitském kostele.

"Letošní téma se obrací domů, k symbolice srdce jako útočiště," řekla ředitelka pořádající Filharmonie Brno Marie Kučerová. Ambicí organizátorů bylo co nejširší rozprostření festivalu - co do stylu i stáří vybrané hudby, doplnil dramaturg Vladimír Maňas.

Velikonoční festival duchovní hudby bude probíhat také v Augustiniánském konventu v Brně, který byl založen v roce 1356. Opatství se na základě vlastní tradice chce zasazovat o rozvoj kultury a vědy na principech víry, aby tak přispělo k ochraně i plnému rozvinutí lidského života.Festival zahájí 20. března v katedrále na Petrově Janáčkova filharmonie Ostrava pod taktovkou Heika Mathiase Förstera. Zazní zřídka slýchaná díla Miloslava Kabeláče a Luboše Fišera a také písňový cyklus Jana Hanuše Dřevěný Kristus.

Na programu přehlídky je dále novodobá premiéra oratoria Snímání z kříže od Františka Xavera Richtera z roku 1749 nebo varhanní koncert, při kterém zazní Labyrint světa a ráj srdce od Petra Ebena. Recitovat bude skladatelův syn Marek.

K vrcholům přehlídky se podle pořadatelů zařadí vystoupení francouzského ženského ansámblu Discantus. Uvede velikonoční repertoár středověké Francie, ale také zpěvy z Antifonáře Elišky Rejčky, královny, která dožívala v klášteře na Starém Brně. Právě v tamní bazilice se koncert uskuteční.

Velikonoční festival zakončí 3. dubna Filharmonie Brno pod taktovkou Libora Peška. Zazní Foersterova Symfonie č. 4. c moll "Veliká noc" a Dvořákovo Te Deum.

Dramaturgie vychází z liturgického času. Skladby zařazené na program proto odpovídají duchovnímu významu jednotlivých dnů v křesťanském kalendáři. Více informací najdou zájemci na webových stránkách festivalu.

Autor: ČTK Foto: , Youtube, Facebook, www.opatbrno.cz

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ