Klasika nabídne známé festivaly i nové šéfdirigenty

Kultura
29. 12. 2017 13:00
Dirigent Semjon Byčkov.
Dirigent Semjon Byčkov.

Vedle vystoupení známých sólistů, jakým bude například 12. května v Praze koncert italského tenoristy Andrey Bocelliho, nabídne klasická hudba v roce 2018 v Česku známé festivaly i nové šéfdirigenty významných orchestrů. Změna čeká i Českou filharmonii (ČF), kterou po úmrtí Jiřího Bělohlávka povede Semjon Byčkov. Vyplývá to z informací zástupců orchestrů a organizátorů festivalů.

"Podpisem smlouvy se Semjonem Byčkovem se orchestru vrací jistota. Jistota toho, že bude mít v čele umělce, který bude pracovat podobně jako Jiří Bělohlávek a přichází s podobnou koncepcí, takže zůstane zachována kontinuita," řekl ředitel ČF David Mareček. Čtyřiašedesátiletý Američan ruského původu filharmonii povede pět let. Orchestru se současně ujmou dva hlavní hostující dirigenti Jakub Hrůša a Tomáš Netopil.

Od sezony 2018/2019 se na postu šéfdirigentů významných orchestrů objeví i další nové tváře. Německý dirigent Alexander Liebreich se ujme na čtyři roky role šéfdirigenta a uměleckého ředitele Symfonického orchestru Českého rozhlasu. Nahradí současného šéfdirigenta Ondreje Lenárda. Pozici hlavního hostujícího dirigenta obsadí Marek Šedivý. Šéfdirigentem zlínské Filharmonie Bohuslava Martinů bude od příští sezony Tomáš Brauner. Ve funkci od září nahradí Vojtěcha Spurného, který bude nadále s orchestrem spolupracovat. Brauner je nyní šéfdirigentem v Plzeňské filharmonii. Jejím novým šéfdirigentem se místo Braunera stane dirigent belgického původu Ronald Zollman.

Hlavní dramaturgickou linkou 73. ročníku Pražského jara bude připomínka 100. výročí založení Československé republiky. Mou vlast na zahajovacím koncertu 12. května v Obecním domě zahraje Česká filharmonie s Tomášem Netopilem, závěrečný koncert 3. června bude patřit Slovenské filharmonii s novým šéfdirigentem Jamesem Juddem. Festival nabídne 50 koncertů, rezidenčním umělcem bude houslista Julian Rachlin. Největší pozornosti se těší hostování slavných zahraničních orchestrů v čele s Královským orchestrem Concertgebouw Amsterdam pod vedením šéfdirigenta Daniela Gattiho.

Nový Mezinárodní hudební festival Leoše Janáčka, který vznikl spojením dvou festivalů, ostravského Janáčkova máje a Janáčkových Hukvald, se bude každoročně konat od května do začátku července. Hlavními místy konání budou Hukvaldy, kde se Janáček narodil, a Ostrava, kde zemřel. Pro příští rok už jsou známá první jména účinkujících. Budou jimi basbarytonista Adam Plachetka, legenda polské soudobé hudby Krzysztof Penderecki a světový pianista Roman Rabinovič. Na festivalu vystoupí i balet Národního divadla Praha, který v choreografii Petra Zusky bude tančit na hudbu Jaromíra Nohavici.

Festival Smetanova Litomyšl od 14. června do 7. července nabídne čtyři desítky představení a koncertů, ale i další doprovodné aktivity. Uvítá mexického tenoristu Javiera Camarenu a přichystá koncerty, které budou akcentovat 100. výročí státnosti. Recitál bude mít Adam Plachetka a festivalovou specialitou bude Den s Haydnem.

Na Mezinárodním hudebním festivalu Český Krumlov vystoupí pěvci Piotr Beczala, Sondra Radvanovská, violoncellista Jiří Bárta, muzikálové hvězdy z Broadwaye, kapely Čechomor, Hradišťan a další. Festival přinese od 20. července do 11. srpna 22 koncertů. Program slibuje i swingový večer ve stylu Las Vegas, kdy s Big Bandem Felixe Slováčka zazpívají Jan Smigmator, Dasha i Tom Gaebel přezdívaný německý Sinatra.

Autor: ČTK Foto: , ČTK/Vostárek Josef

Další čtení

Zlatý svatováclavský dukát

Kolik stojí dukát? Ten svatováclavský se vydražil za skoro osm milionů

Kultura
28. 4. 2025

Vlastivědné muzeum v Olomouci chystá literární minifestival Kriminacht

Kultura
28. 4. 2025

Na Lennonově zdi přibyly portréty. Budou i na nafukovací zdi

Kultura
26. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ