Vůbec poprvé budou v Praze k vidění snímky hraběte Karla Marii Chotka. Výstava připomíná především život české aristokracie na konci 19. století. Vernisáž začíná ve středu v 17 hodin v Galerii Josefa Sudka na Hradčanech. Výstava potrvá do konce srpna.
Spolukurátoři Jan Vaca s Janem Mlčochem se rozhodli vystavit některé z Chotkových fotografií, aby připomněli dílo dosud málo známého umělce. "Jeho fotografie jsou na velmi vysoké úrovni, autor však stále chybí v jakýchkoli encyklopediích nebo knihách zabývajících se dějinami umění u nás," řekl serveru TÝDEN.CZ Vaca. "Výstava by měla poukázat na to, že byl velmi dobrým umělcem," uvedl.
A čím přitáhne milovníky umění? Fotografický odkaz je vzácnou ukázkou amatérské tvorby z konce 19. století. "Ukazuje dosud neznámé prostředí české aristokracie," řekl Vaca. "Chotek byl šlechtic a proto se dostal do míst, kam ostatní fotografové nemohli. Mohl tak pořídit fotografie z nevšedního prostředí," dodal. Námětem bylo umělci kultivované rodinné prostředí zámku Velké Březno a jeho okolí a také přímořské scény z Holandska a Itálie.
Karel Maria Chotek (1853-1926) byl aktivním členem vídeňského Camera-Clubu a stoupencem nejmodernějších technologií (světlotisku a ušlechtilých fotografických tisků). Na přelomu století vytvořil řadu náladových snímků krajin, žánrů a portrétů v duchu secesního piktorialismu, ale i fotografie ze svatby Žofie Chotkové a rakouského následníka trůnu Františka Ferdinanda d´Este. Výstava se koná ve spolupráci s Národním památkovým ústavem v Ústí nad Labem a státním zámkem Velké Březno.
Foto: Karl Maria Chotek