Japonci objeví dějiny Československa prostřednictvím komiksu

Kultura
26. 1. 2018 09:26
Komiks v dějinách X dějiny v komiksu.
Komiks v dějinách X dějiny v komiksu.

V Tokiu bude 29. ledna zahájena výstava u příležitosti stého výročí založení Československa s názvem Komiks v dějinách X dějiny v komiksu. Jednotlivá období představuje na šedesát dobových tiskovin a obrázkových seriálů autorů, jako jsou Josef Lada, Ondřej Sekora či Kája Saudek. Výstava bude k vidění v Českém centru v japonské metropoli do 28. února.

"Výstava na půdorysu historie českého komiksu představí obrazy klíčových událostí československých dějin tak, jak je komiks zachycoval a podnes zachycuje: od legionářské anabáze, rozvoje českojazyčného periodického tisku po zrodu Československa v roce 1918 a s ním spojeného rozkvětu domácích kreslených příběhů přes hospodářskou krizi na počátku 30. let, obsazení Čech hitlerovským Německem a postupné protektorátní likvidace české kultury, včetně té komiksové, komunistický totalitní režim, kdy komiks přežíval především v dětských časopisech, až po úrodná léta, která následovala po znovunastolení demokratického zřízení v roce 1989, a která pro český komiks představují jistý zlatý věk," uvedl v tiskové zprávě spisovatel a organizátor kulturních projektů Jean-Gaspard Páleníček.

"Výmluvné jsou jednotlivé zákazy a obnovení Rychlých šípů, na začátku druhé světové války, ze třetí republiky a za pražského jara. O vývoji české společnosti mezi masarykovským Československem, protektorátem a stalinistickým počátkem padesátých let názorně vypovídají proměny v tvorbě Ondřeje Sekory. Charakteristiky tání 60. let, specifického útlaku normalizace i porevolučního znovuobjevení tržní společnosti pak ilustrují jednotlivé fáze díla Káji Saudka. Soudobý komiks je zastoupen původními kresbami Karla Jerieho, Lucie Lomové, Nikkarina a dalších, jakož i výběrem děl z posledních let s důrazem na jejich výtvarnou a vypravěčskou originalitu," dodal Páleníček.

Výstava je završením dlouhodobého projektu, který společně s historiky komiksu Tomášem Prokůpkem a Pavlem Kořínkem inicioval spisovatel Jean-Gaspard Páleníček. Předcházely jí výstavy v tokijské Knihovně Jonezawa a Muzeu mangy města Kitakjúšú, jakož i celá řada debat, přednášek a komentovaných prohlídek. Doprovodným programem bude přednáška kurátorů a první japonské uvedení filmu Kdo chce zabít Jessii, spojené s debatou s Páleníčkem.

Autor: ČTK Foto: , ČTK/PR/České centrum Tokio

Další čtení

Fušeři, debut ředitele hobbymarketu, vstupují do Divadla na Zábradlí

Kultura
29. 4. 2025
Zlatý svatováclavský dukát

Kolik stojí dukát? Ten svatováclavský se vydražil za skoro osm milionů

Kultura
28. 4. 2025

Vlastivědné muzeum v Olomouci chystá literární minifestival Kriminacht

Kultura
28. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ