V Tokiu bude 29. ledna zahájena výstava u příležitosti stého výročí založení Československa s názvem Komiks v dějinách X dějiny v komiksu. Jednotlivá období představuje na šedesát dobových tiskovin a obrázkových seriálů autorů, jako jsou Josef Lada, Ondřej Sekora či Kája Saudek. Výstava bude k vidění v Českém centru v japonské metropoli do 28. února.
"Výstava na půdorysu historie českého komiksu představí obrazy klíčových událostí československých dějin tak, jak je komiks zachycoval a podnes zachycuje: od legionářské anabáze, rozvoje českojazyčného periodického tisku po zrodu Československa v roce 1918 a s ním spojeného rozkvětu domácích kreslených příběhů přes hospodářskou krizi na počátku 30. let, obsazení Čech hitlerovským Německem a postupné protektorátní likvidace české kultury, včetně té komiksové, komunistický totalitní režim, kdy komiks přežíval především v dětských časopisech, až po úrodná léta, která následovala po znovunastolení demokratického zřízení v roce 1989, a která pro český komiks představují jistý zlatý věk," uvedl v tiskové zprávě spisovatel a organizátor kulturních projektů Jean-Gaspard Páleníček.
"Výmluvné jsou jednotlivé zákazy a obnovení Rychlých šípů, na začátku druhé světové války, ze třetí republiky a za pražského jara. O vývoji české společnosti mezi masarykovským Československem, protektorátem a stalinistickým počátkem padesátých let názorně vypovídají proměny v tvorbě Ondřeje Sekory. Charakteristiky tání 60. let, specifického útlaku normalizace i porevolučního znovuobjevení tržní společnosti pak ilustrují jednotlivé fáze díla Káji Saudka. Soudobý komiks je zastoupen původními kresbami Karla Jerieho, Lucie Lomové, Nikkarina a dalších, jakož i výběrem děl z posledních let s důrazem na jejich výtvarnou a vypravěčskou originalitu," dodal Páleníček.
Výstava je završením dlouhodobého projektu, který společně s historiky komiksu Tomášem Prokůpkem a Pavlem Kořínkem inicioval spisovatel Jean-Gaspard Páleníček. Předcházely jí výstavy v tokijské Knihovně Jonezawa a Muzeu mangy města Kitakjúšú, jakož i celá řada debat, přednášek a komentovaných prohlídek. Doprovodným programem bude přednáška kurátorů a první japonské uvedení filmu Kdo chce zabít Jessii, spojené s debatou s Páleníčkem.