Houbaření je českým fenoménem. Houbaří i ostatní Slované, ale také Italové, občas Němci a z nich především Bavoři. Nikdo na světě však nesbírá houby s takovým nadšením a entuziasmem jako Češi, píše v nové knížce Báječný svět hub spisovatel, publicista a rozhlasový autor Jiří Kamen.
Upozorňuje v ní na různé podoby této nikdy neutuchající vášně, kdy za každého počasí a bez ohledu na režim, který právě vládne, směřují v sezoně davy lidí s košíky a nožíkem v ruce k lesu. Čtenáři se v knize setkají s velkými houbaři a mykology, s houbami "jedlými, jedovatými, erotickými, komickými i kosmickými, s houbami zpívajícími i zarytě mlčícími". A samozřejmě také s houbaři, kteří ten houbový svět čtenáři představí v nečekaných situacích a souvislostech.
Houbaření den druhý 😂😂 pic.twitter.com/uhOp6nbCAC
- Michal Vlček (@michal_vlcek) 22. září 2017
Podle statistik každoročně v ČR houbaří až 73 procent Čechů. Houby proto představují podstatnou položku českého jídelníčku. Autor připomíná, že dříve byly řazeny mezi rostliny, i když neobsahují zelené barvivo chlorofyl. Dnes však tvoří samostatnou skupinu takzvaných heterotrofních organismů. Podle různých odhadů se ve světě vyskytuje kolem milionu druhů hub, z nich je zhruba 2 tisíce hub jedlých a až tři sta druhů léčivých. Kamen pátrá téměř investigativně a hledá stopy mykologie v literatuře, politice, gastronomii, historii, malířství, poezii, hudbě i filmu.
"Není to mykologická příručka ani atlas hub. Snažil jsem se zaznamenat i některé humorné příběhy. Například se rozepisuji o houbovém sňatkovém podvodníkovi. Na druhé straně čtenáře seznámím s dějinami české mykologie - i když v jakési humorné nadsázce," řekl Kamen. A tak píše o hříbkové kantátě skladatele Václava Hálka a připomíná amerického experimentátora Johna Cage (1912-1992), který byl velkým houbařem a dokonce členem České mykologické společnosti.
"Na stránkách mám i různé houbové příběhy Jaroslava Haška a zaznamenávám historky svých přátel," dodal Kamen. Knihu označuje za oslavu českého houbařství.
Houbaření je vášeň. pic.twitter.com/7vJBDwGyYN
- Zbyněk Grepl (@greplz) 5. října 2017