Radioaktivita z Černobylu nás zabíjí ještě dnes, píše autorka

Kultura
16. 3. 2019 06:30
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Od nejzávažnější jaderné havárie v historii lidstva uplynulo už 33 let. V Černobylské jaderné elektrárně na severu Ukrajiny vybuchl jeden z reaktorů (síla o ekvivalentu čtyř Hirošim) a následky uniklé radioaktivity trpí lidstvo dodnes. Novou knihu s názvem Manual for Survival: A Chernobyl Guide to the Future o tom napsala americká autorka Kate Brownová. Čím konkrétně se spisovatelka zabývá, shrnul server Daily Mail.

Sovětští lékaři doporučovali pracovníkům, kteří v zamořené části po výbuchu 26. dubna 1986 uklízeli, aby pili v průběhu celého dne vodku. Ta měla podle nich stimulovat játra a očistit tělo od radioaktivního záření. Šlo jen o jeden z velkých omylů a podcenění účinků ozářením, které po výbuchu následovaly. Podle průzkumu Brownové se nakonec počet obětí za posledních třicet let vyšplhal na 150 tisíc, a to jen na Ukrajině.

Velkou část postižených přitom tvoří děti. Po výbuchu se do vzduchu uvolnila vysoká hladina radioaktivního jódu, který lidské tělo absorbuje přes štítnou žlázu. A obzvlášť to dětské zvládá tento proces rychle, je-li hladina jódu v organismu na nízké úrovni.

Nabízela se tak jednoduchá možnost podávat ohroženým bezpečné potravinové doplňky obsahující jód. V Sovětském svazu to ale nikoho nenapadlo. Nikdo nevěděl, jak se s otravou z radioaktivního záření vypořádat. A stejně tomu bylo, když vybuchla jaderná elektrárna Fukušima v roce 2011. Japonci podcenili následky stejně jako kdysi Sověti. Ani tehdy k bezpečnému distribuování jódu nedošlo, píše Brownová.

"Komunismus v akci"

Půda vstřebala po tragédii v Černobylu tolik radioaktivního záření, že vláda doporučila, aby lidé nejedli houby. Vůbec už ale nebrala v potaz, že maso ze skotu, ovcí a prasat živících se rostlinnými produkty, bylo také silně radioaktivní. "Než aby plýtvali jídlem, tak se ho vláda rozhodla distribuovat ho po celém Sovětském svazu, aby si každý občan ukrojil z koláče černobylského trýznění a spotřeboval kousek ‚bezpečného' ozářeného masa. Komunismus v akci," kritizuje Brownová.

Také varuje, že totéž se přitom děje i s potravinami dováženými na Západ. Poté, co se radioaktivita z Černobylu rozšířila větrem, byla zaznamenána například až ve Švédsku. "Ale proč jídlem plýtvat? Pokud je nějaká šarže ovoce ‚horká', může se smíchat s dalším ovocem, dokud se celková hodnota radioaktivního záření nebude pohybovat v rámci takzvaných bezpečnostních limitů," píše autorka.

V roce 2017 na hranicích mezi USA a Kanadou zastavili američtí bezpečnostní agenti kvůli běžné kontrole nákladní auto. V autě naměřili "pulzující vyzařující hmotu" a obávali se, že jde o jadernou bombu vyrobenou teoristy. Po kontrole nákladu však zjistili, že ono záření produkovaly borůvky dovezené z Ukrajiny.

Ve své knize na základě nasbíraných informací dochází k vlastnímu závěru, že otrava radioaktivitou (nejen tou z Černobylu, ale z mnoha dalších jaderných úniků) může být příčinou rostoucího výskytu rakoviny a autoimunitních onemocnění.

Autor: -aka- Foto: , pixabay.com/AlexAntropov86

Další čtení

Fušeři, debut ředitele hobbymarketu, vstupují do Divadla na Zábradlí

Kultura
29. 4. 2025
Zlatý svatováclavský dukát

Kolik stojí dukát? Ten svatováclavský se vydražil za skoro osm milionů

Kultura
28. 4. 2025

Vlastivědné muzeum v Olomouci chystá literární minifestival Kriminacht

Kultura
28. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ