Ústecké muzeum zachraňuje obří mozaiku, která je na zdi budovy na hlavní třídě. Dílo Petra Menše abstraktně zachycuje letecký pohled na mapu někdejšího Severočeského kraje. Mozaika z roku 1986 bude dočasně uložena v depozitáři, než se najde prostor, kde by mohla být umístěna. Na jejím současném místě bude cukrárna.
Mozaika je velká zhruba 35 metrů čtverečních, přesto ji většina Ústečanů nevěnovala pozornost. Nepodařilo se totiž prostor před ní využít a lokalitu dobře znali hlavně drogově závislí. Majitel plochy se rozhodl na místě postavit kavárnu s cukrárnou. Zeď, na níž je mozaika, bude zbourána. "Nechtěl jsem barbarsky zničit umění, proto jsem oslovil muzeum a nabídl, že si mozaiku mohou odborníci sundat," řekl Volodija Manukjan, který chce podnik s kávou i zmrzlinou otevřít.
Muzeum se záchrany ujalo. "Jedná se o významné výtvarné dílo, které několik desetiletí dotvářelo veřejný prostor města. Autor patří k významným osobnostem výtvarné scény na Ústecku. Dílo s tak významnou řemeslnou a uměleckou kvalitou si zaslouží zachránit a mít další osud," řekl ředitel muzea Václav Houfek. Rozložená mozaika bude uložena v depozitářích. "Pokud se najde vhodné místo, mohla by se dočkat vrácení do veřejného prostoru," uvedl Houfek.
Návrat díla do zastavěné části města by si přál i autor mozaiky. "Jsem hrozně moc rád, že bude zachráněna. Velmi mě potěšil přístup k té věci a profesionální práce odborníků, kteří mozaiku sundávají. Počítám s tím, že se někde objeví, i když já ji už možná neuvidím," řekl pětasedmdesátiletý autor, jenž se při tvorbě mozaiky ubránil tlaku tehdejších soudruhů. "Měli představu, že tu bude něco na oslavu prvního máje, ale zadání znělo Severočeský kraj, tak jsem to udělal po svém," uvedl.
Na pestře probarvené mozaice, kterou ale zakryl prach, vyniká linka řeky Labe a vidět jsou i mraky odhalující plochu kraje. "Mozaiku musíme zakrýt bandáží, přelepit vrstvami gázy a juty a pak nás čeká kritická část, kterou je odtrhávání," řekla restaurátorka Magdalena Kracík Štorkánová. "Rádi bychom pouze strhli vrstvu mozaiky, ale asi se nevyhneme ani bouracím pracím," řekla restaurátorka, která se podílí na záchraně i dalších obdobných děl. "Stav děl je velmi různý a zájem je o ně hlavně v případě, že na ně někdo upozorní. Tady to je výjimečná souhra lidí, kteří chtějí, aby mozaika nezanikla," uvedla.