Novou ředitelkou pražského komorního divadla Viola bude od října herečka Klára Cibulková, která vyhrála ve výběrovém řízení. Ve funkci nahradí nynější ředitelku Lenku Plavcovou, která divadlo vedla poslední tři roky. Dnes to zástupci divadla řekli novinářům. Dramaturgie divadla by se podle Cibulkové měla navrátit k hudebním pořadům a většímu zastoupení nedramatických textů, jako je beletrie a poezie. Divadlo Viola pro nadcházející sezonu plánuje dvě premiéry, také bude pořádat výstavy ve foyer divadla.
"Do výběrového řízení jsem se rozhodla přihlásit proto, že k Viole mám velmi blízký a srdeční vztah a na její další existenci a rozvoji mi záleží," řekla Cibulková. Od roku 2020 v divadle profesně působí, avšak Violu navštěvovala již během studií na DAMU. "Už tehdy jsem si zamilovala její nezaměnitelnou intimitu mezi jevištěm a hledištěm, a především možnost soustředit se na práci herců se slovem, jeho citlivé propojení s hudbou a tak dále," dodala Cibulková, která ve Viole hrála v inscenacích Vděk, Skorpios na obzoru, Hugo Haas a Adina Mandlová.
Dramaturgii divadla chce Cibulková vést ve třech směrech, komorní dramatické texty, nedramatické texty a hudební pořady. Plavcová uvedla, že po třech letech odchází, aby si od práce odpočinula.
V nadcházející sezoně divadlo Viola uvede novou adaptaci povídky Oscara Wildea Zločin lorda Artura Savila poprvé 14. listopadu. Ve hře se v režii Lídy Engelové v několika rolích představí Otakar Brousek mladší nebo Dana Syslová. V režii Beaty Parkanové Viola pak představí 29. května inscenaci s názvem Jana bude brzy sbírat lipový květ, která vznikla na základě stejnojmenné básnické sbírky Miloše Doležala. Hlavní role ztvární Jenovéfa Boková a Jan Hájek. "Melodičnost sbírky, stejně jako tóny ve vztahu dvou lidí, které nelze zachytit slovy, přináší v inscenaci prostor pro hudbu v podání Jana P. Muchowa, s akcentem na hru na housle Jenovéfy Bokové," uvedli tvůrci.
O prázdninách se přestavěly šatny herců a novou podobu získal také vstup do divadla. Ve foyer budou nově k vidění výstavy, které pro divadlo budou chystat dvě studentky dějin umění z podcastu Kunsthistoričky. Od dneška do konce října je k vidění práce výtvarníka Milana Očíka. Výstava Rebus bude přístupná všední dny od 16:00 do 20:00 a vždy před představením.
Divadlo Viola na Národní třídě začínalo v 60. letech jako Poetická vinárna Viola. Jejím duchovním otcem byl literární historik Vladimír Justl, který stál v jejím čele od roku 1965 až do začátku 90. let. Ve Viole se v 60. letech začali zabydlovat přední umělci slova i hudby a členové Národního divadla tam recitovali verše.
Ve Viole zněla poezie jediného českého nositele Nobelovy ceny za literaturu Jaroslava Seiferta i v dobách, kdy básník nemohl publikovat. V 90. letech se Viola začala měnit v komorní divadelní scénu, začala uvádět různé dramatické útvary od divadelních koláží až ke světovým dramatickým bestsellerům. To vedlo ke změně názvu na Divadlo Viola.