Protest <span>pokazil recepci.</span> Došlo i na ministrovy boty

Kultura
25. 3. 2009 22:00
Ministr kultury Jehlička si vysloužil ostré útoky několika řečníků.
Ministr kultury Jehlička si vysloužil ostré útoky několika řečníků.

Ministr kultury Jehlička si vysloužil ostré útoky několika řečníků.Zahajovací recepce konference Fórum pro kreativní Evropu využili iniciátoři petice Za Česko kulturní k tomu, aby před jejími hosty zostudili českého ministra kultury.

Inspirací k demonstraci byl paradox: zatímco Ministerstvo kultury České republiky, která předsedá Evropské unii, pořádá zmíněnou konferenci, v rozpočtu snížilo finanční prostředky na grantové programy o více než třetinu. Grantové příspěvky přitom spolufinancují nejkreativnější část české kultury - kulturní periodika, nezávislé divadelní a taneční soubory či galerie a nejrůznější menší festivaly, konference a další akce mezinárodního i regionálního významu.

Naše a cizí děti

Několik stovek demonstrujících se sešlo před Českým muzeem hudby, kde se recepce konala a před příchodem účastníků několik řečníků ostře útočilo na ministra Václava Jehličku. Částečně reagovali i na jeho vystoupení v České televizi, kde krácení grantových programů vysvětloval snížením rozpočtu ministerstva kultury v důsledku hospodářské krize.

ČTĚTE TAKÉ: Demonstranti budou žalovat na ministerstvo kultury

Přitom letošní rozpočet ministerstva je nižší pouze o šest procent. Robert Krumphanzl z nakladatelství Triáda výmluvy na krizi nazval "věrolomností", Terezie Pokorná z Revolver revue se zase pozastavila nad ministrovým tvrzením, že jeho úřad se má starat především o "své děti" tedy příspěvkové organizace jakými jsou Národní galerie, Národní divadlo či Česká filharmonie. "Ministerstvo kultury by mělo cítit zodpovědnost za celou českou kulturu, nikoli jen za instituce, jichž je zřizovatelem", prohlásila Pokorná.

Další řečníci (mj. herečka a bývalá poslankyně Táňa Fischerová) kritizovali přístup všech polistopadových českých vlád ke kultuře - podle nich na ni drtivá většina naších pohledů nahlíží marxistickýma očima jako na nadstavbu, bez níž se společnost může obejít. Aktuální západoevropské studie přitom ukazují, že kultura a to i ta nemasová může účinně posilovat ekonomiku.

Od stolu na déšť

Mezi demonstranty se objevila i Petra Hůlová.Demonstrace byla pojata spíše jako happening a v nevlídném sychravém počasí vyvrcholila vrháním bot na figuríny představující české politiky, jemuž předcházelo konstatování tří "bot" neboli fatálních chyb ministra kultury. Účastnili se jí poněkud netradiční demonstranti, kteří obvykle volí spíše práci za psacím stolem než veřejná vystoupení.

K vidění tu byli literáti nejmladší generace (básník Jonáš Hájek, spisovatelka Petra Hůlová či komiksový tvůrce Vojtěch Mašek) i jejich renomovaní starší kolegové jako Ivan Binar či básník Josef Hrubý. Pří své návštěvě z USA si na ni našel čas i spisovatel Jan Novák a nechyběl dokonce ani editor Spisů Otokara Březiny, literární historik Petr Holman. Vizuální umění zastupovali například grafik Michal Cihlář či fotograf Andrej Reiser. Po skončení třičtvrtěhodinové demonstrace část jejích účastníků setrvala před vchodem do muzea a transparenty v češtině a angličtině upozorňovali na příkoří ministerstva kultury.

Ilustrační foto: Karel Šanda a Jan Zatorsky

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ