Tyrell, Pešek a Nekoranec. Ceny klasické hudby znají vítěze

Kultura
21. 1. 2018 06:15
Dirigent Libor Pešek.
Dirigent Libor Pešek.

Britský muzikolog a odborník na českou operu John Tyrrell, dirigent Libor Pešek a tenorista Petr Nekoranec patří mezi vítěze ceny klasické hudby Classic Prague Awards za rok 2017. Vedle nominačních kategorií odborná porota vyhlásila také vítěze kategorií soutěžních. Ceny v přímém přenosu České televize předali v pražském Obecním domě. Večer moderoval ředitel České filharmonie David Mareček. Křišťálové trofeje určené předním českým hudebníkům a hudebním tělesům se udělovaly celkem v deseti kategoriích.

Laureátem ceny za celoživotní přínos se stal dirigent Pešek, který od roku 2007 stojí v čele Českého národního symfonického orchestru. V kategorii Talent roku zvítězil mladý tenorista Nekoranec. Ocenění za propagaci české hudby v zahraničí osobně převzal Tyrrell. "Jen stěží bychom hledali vhodnějšího člověka pro titul mezinárodního ambasadora české hudby v zahraničí. Profesor John Tyrrell zasvětil svou profesní kariéru našim bohatým operním dějinám, především pak dílu Leoše Janáčka. Svými aktivitami i vědeckou prací významně ovlivnil to, jak je česká klasická hudba vnímána ve světě," uvedl ředitel soutěže Jiří Besser.

Z triumfu v kategorii Sólistický výkon se těšil pianista Ivo Kahánek za své provedení Koncertu pro klavír a orchestr č. 4 Bohuslava Martinů, který představil na Mezinárodním festivalu Monte Carlo.

Trofej za nejimpozantnější Orchestrální výkon získala Česká filharmonie, která pod vedením loni zesnulého šéfdirigenta Jiřího Bělohlávka v Rudolfinu zahrála Symfonii č. 5 Gustava Mahlera. Cenu za aplausu vestoje převzala jeho manželka.

V rámci Komorních výkonů odbornou porotu nejvíce zaujalo spojení harfy a zpěvu v podání Kateřiny Kněžíkové a Kateřiny Englichové. Kategorii Vokální výkon ovládla trojice hudebních těles Sbor Národního divadla, Sbor Státní opery a Kühnův dětský sbor se svým koncertním provedením Faustova prokletí v Národním divadle.

"Během minulé sezony se Sbor Národního divadla a Sbor Stání opery spojil při dvou zcela výjimečných a velice náročných projektech, jedním bylo provedení Faustova prokletí, druhým provedení opery Lohengrin," sdělila ředitelka Opery Národního divadla a Státní opery Silvie Hroncová. "Obojí provedli na vynikající úrovni a posunulo obě tělesa ještě o stupínek výše," dodala.

Nahrávku roku vybírala oborová porota, kterou tvořili klavírista a pedagog Ivan Klánský, sopranistka Gabriela Beňačková a houslový virtuóz Václav Hudeček. Autory vítězné nahrávky Bohuslav Martinů: Kompletní dílo pro violoncello a orchestr jsou violoncellista Petr Nouzovský a Plzeňská filharmonie s dirigentem Tomášem Braunerem. Z netradiční kategorie Crossover vzešlo vítězně hudební seskupení experimentátorů Clarinet Factory a jeho projekt Meadows, který propojuje prvky klasiky s jazzem, elektronikou či folkem.

Vítěz každé soutěžní kategorie kromě křišťálové trofeje od nižborské sklárny Rückl Crystal získal také finanční odměnu 100 tisíc korun. Ocenění v soutěžní kategorii Soudobá kompozice letos nebylo uděleno, peníze poputují na Nadační fond Magdaleny Kožené.

V rámci slavnostního večera v Obecním domě vystoupil uznávaný tenorista Pavel Černoch za doprovodu speciálního tělesa tvořeného Epoque Quartetem, Belfiato Quintetem a kontrabasistou Petrem Riesem pod vedením klavíristy Jana Kučery. Podrobné výsledky a informace se nacházejí na www.classicpragueawards.eu.

Autor: ČTK Foto: , ČTK/Doležal Michal

Další čtení

Fušeři, debut ředitele hobbymarketu, vstupují do Divadla na Zábradlí

Kultura
29. 4. 2025
Zlatý svatováclavský dukát

Kolik stojí dukát? Ten svatováclavský se vydražil za skoro osm milionů

Kultura
28. 4. 2025

Vlastivědné muzeum v Olomouci chystá literární minifestival Kriminacht

Kultura
28. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ