Pětadvacet let dokumentování válečných konfliktů a humanitárních katastrof a více než dvě stovky reportážních cest fotografa Jana Šibíka mapuje jeho nová výstava. V galerii Českého centra Praha potrvá pod názvem Světové události Jana Šibíka do 2. dubna. Některé ze snímků budou podle pořadatelů vystaveny poprvé. Po pražské prezentaci se retrospektivní soubor přesune do Berlína, Vatikánu a Istanbulu.
Šibík zdokumentoval pád Berlínské zdi, sametovou revoluci v Československu, ale i uprchlíky v severofrancouzském Calais na cestě do Velké Británie. Zachytil historické okamžiky, dokumentoval války i lidskou bídu. Poslední roky vede Jan Šibík fotografické workshopy jak v České republice, tak v zahraničí.
Soubor fotografií, který je vystaven v galerii v Rytířské ulici, vznikal v letech 1990 až 2015, přičemž 13 snímků je vystaveno poprvé. Širokoúhlé fotografie zachycují emoce - fanatismus, zuřivost, zoufalství, občas naději. Před zraky návštěvníků se rozprostírá škála humanitárních katastrof 90. let: hladomor v Súdánu, Somálsku a Etiopii, válečné konflikty ve Rwandě, Čečensku, Kosovu, Albánii a Palestině, zemětřesení v Turecku, masakry v Sierra Leone.
Výstava rovněž obsahuje fotografie z ničivé vlny tsunami, války v Iráku, Afghánistánu a Libérii, zachycuje bídu v utečeneckých táborech v Angole, zemětřesení na Haiti, krizi na východní Ukrajině a současný exodus uprchlíků do Evropy.
"Musel jsem jezdit do oblastí vypjatých situací, abych udělal silné fotky, ale nikdy jsem nejezdil na cesty kvůli vzrušení z nebezpečí," říká Jan Šibík. V současné době se věnuje, pravděpodobně jako velká část fotoreportérů, tématu uprchlíků. "Naše noviny jsou zaplaveny dezinformacemi," míní. "Irituje mě nesnášenlivost Čechů, která je paradoxní. Zatímco v Calais je několik tisíc běženců, místní jim donesou jídlo nebo si s nimi promluví, u nás je jich pár, jsou zavření pod zámkem a lidé se jich bojí."