Kutnohorská galerie GASK otevře dnes všech svých tři tisíce metrů čtverečních jezuitských kolejí zdarma. Nově zrekonstruovaný interiér je stále zážitkem sám o sobě. Během dne proběhne více akcí, především ale začíná další cyklus Nebezpečných vztahů, tentokrát mezi madonami Warhola a Cranacha.
Už dopoledne bude exkluzivně zpřístupněna jižní věž galerie, proběhne komentovaná prohlídka výstavy Start Point s kurátorem Pavlem Vančátem a Lektorské centrum nabídne celodenní výtvarný program v dětském koutku. Ve tři hodiny odpoledne se koná křest knihy výtvarníka Vladimíra Fuky Deník 1952, svědčící o hrozivé době stalinistických padesátých let. A ve čtyři vypukne vernisáž dalšího cyklu Nebezpečných vztahů.
Slavný obraz krále pop-artu Andyho Warhola s názvem Dvojitá zlatá Mona Lisa bude vystaven spolu s obrazem Madona s dítětem od německého renesančního malíře Lucase Cranacha. Obě díla pocházejí ze soukromých sbírek, divákům tak od 28. října nabízejí ojedinělou příležitost konfrontovat se s pro ně běžně nepřístupným uměním.
Výstavní cyklus Nebezpečné vztahy začal v Kutné Hoře letos v srpnu. Tehdy GASK vystavil obraz Mikuláše Medka a drátěný objekt Karla Malicha. Podle pravidel Nebezpečných vztahů je každý z autorů zastoupen vždy jedním dílem, které má ovšem významné postavení v jeho tvorbě i v dějinách umění. Warholova Dvojitá Mona Lisa, vycházející z ikonického díla Leonarda da Vinciho, vznikla v roce 1980 technikou sítotisku na plátno, Madona s dítětem od německého malíře Lucase Cranacha (1472-1553) pochází stejně jako Leonardova Mona Lisa z první dekády 16. století. Je ukázkou zaalpské renesanční malby, která se od italské odlišovala nejen jiným pojetím perspektivy, ale rovněž inklinací k drobnopisnému realistickému detailu. Lucas Cranach se později stal osobním přítelem Martina Luthera a stoupencem reformačního hnutí.
Výstava Nebezpečné vztahy bude trvat do 28. února příštího roku, stejně jako připravovaná výstava Alfonse Muchy: Tváře, která začne 10. listopadu. Očekávaná výstava Damiena Hirsta byla odložena na prosinec, aby se jí mohl umělec osobně zúčastnit.