Na libeňském nádraží je vagon <span>s výstavou o holocaustu</span>

Kultura
26. 3. 2008 15:06
Železiční vagón, ve kterém je umístěna výstava.
Železiční vagón, ve kterém je umístěna výstava.

Železiční vagón, ve kterém je umístěna výstava.Putovní výstava Projekt vagon dokumentuje deportace slovenských Židů za druhé světové války. Její cesta po českých městech byla ve středu zahájena na nádraží v pražské Libni. Projekt, který v loňském roce putoval po Slovensku, připomíná 66. výročí začátku deportací.

Právě 25. března roku 1942 vyjel z popradského nádraží první transport, který zamířil do Osvětimi. Vezl tisícovku židovských žen a dívek. Celkem bylo během druhé světové války do koncentračních táborů ze Slovenska odvezeno 57 742 Židů. Přežilo jich jen několik set.

Výstavu tvoří dva dobové dřevěné vagony. V prvním z nich je expozice o holokaustu na Slovensku. Návštěvníci se mohou dozvědět o příchodu Židů a Romů na Slovensko, o jednotlivých transportech do koncentračních táborů i o arizaci židovského majetku. Jednu stěnu tvoří fotografie lidí, kteří se z transportů nevrátili. Panely doplňují vzpomínky rasově pronásledovaných a citáty z arizačních zákonů.

V transportu na 15 minut

Tzv. Pocitový vagón.Druhý vůz pořadatelé nazvali pocitový. Jeho jediným vybavením je pět dřevěných figurín, které mají na kabátech židovskou hvězdu. Ty doplňují dva plechové kbelíky. Jeden z nich sloužil k vykonávání potřeby, z druhém byla voda. "Návštěvníci budou do vagónu na 15 minut zavřeni. Během této doby zhlédnou dokumentární snímek se vzpomínkami pamětníků, kteří transporty do koncentračních táborů přežili," uvedl dnes ředitel muzea slovenského národního povstání Stanislav Mičev.

Na libeňském nádraží vozy zůstanou do 4. dubna. Poté poputují do dalších 11 českých měst, první zastávkou bude Plzeň. Výstava je přístupná denně od 9 do 18 hodin.

Pořadatelem výstavy je muzeum slovenského národního povstání v Banské Bystrici společně se Slovensko-českým klubem. Na Slovensku měla výstava velký úspěch, zhlédlo ji více než 58 tisíc lidí.

Podobný projekt připravují v příštím roce také České dráhy. Takzvaný Winton train by měl připomenout 70. výročí vlakových transportů, které zorganizoval Brit Nicholas Winton, aby před válkou zachránil několik set židovských dětí.

Foto: Vlaky.net

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ