Ve zlínském zámku se po obnově opět otevřela interaktivní výstava Orbis Pictus Play Zlín. Autorem některých instalací a konceptu projektu je výtvarník a zlínský rodák Petr Nikl. Expozice obsahuje několik desítek světelných, pohybových i zvukových instalací. K vidění je například světelná hlava z dílny Petra Nikla, řekl hlavní technik expozice Marek Šlapanský.
"Objekt je založen na principu camery obscury, takže čočka, matnice, světlo. Hlava vypadá jako takový kulatý domek, do toho někdo vejde, jsou tam silné reflektory, které na něj svítí a třemi čočkami ve stěnách hlavy se obraz jeho tváře promítá na matnice, které jsou z vnější strany objektu. Jeden člověk nevidí nic, je třeba, aby přišla skupina, aby ostatní z toho měli nějaký zážitek," uvedl Šlapanský.
Projekt inspirovaný Komenským a vybízející ke hře je na zámku od loňského května. Nyní obsahuje nové prvky, expozice se také přeskupila a rozšířila i do druhého patra zámku. Lidé uvidí strunné nástroje, kinetické sochy, velký objekt připomínající labyrint, objekt popisující lidské smysly a různé instalace, na které lze hrát.
"Přibyla například kalimba, takový alternativní hudební nástroj. Liší se od klasických bicích, že je sestaven z nerezových trubek a naladěn podle jejich délky," uvedl Šlapanský.
Nedávno do expozice přibylo například křeslo Mámení, kdy je člověk nasvícen, před ním je velká čočka ve tvaru televizní obrazovky. "Když se na člověka někdo dívá, vidí obrovskou hlavu, až humorně zvětšenou," uvedl Šlapanský, podle kterého výstava většinou zaujme nejdříve dětské návštěvníky, kteří poté ke hře strhnou i rodiče či prarodiče.
Celkem je v projektu asi šest desítek exponátů, na zámek se jich vejde asi 35, některé jsou ve Zlíně uskladněny či občas vystaveny v jiných částech republiky.
Expozici ve Zlíně předcházela v roce 2000 výstava Hnízda her v Praze a v roce 2005 koncepce expozice českého pavilonu pro Expo v Japonsku. Projekt Orbis Pictus Play začal výstavou v Paříži v roce 2006.