Pavel Brázda: Obluda má čas, ale ještě není konec světa

Kultura
10. 12. 2010 10:30
Pavel Brázda: Génius Odchází, digitální tisk na plátně, 2010
Pavel Brázda: Génius Odchází, digitální tisk na plátně, 2010

Nejnovější digitálně zpracované i starší práce Pavla Brázdy vystavuje pražská Galerie 5. patro. Čtyřiaosmdesátiletý Brázda začal v posledních letech používat počítač, což mimo jiné naznačuje, že Ještě není konec světa - tak se výstava jmenuje.

Brázda vešel v širší známost jako tvůrce originálních a svébytných obrazů až v posledních 20 letech, dříve byl opomíjen, z politických důvodů nemohl vystavovat a živil se mimo jiné jako topič v kotelně zubní kliniky na Albertově. 

Pavel Brázda: Závodník, tempera na lepence, 1956.Lidé si mohou v Galerii 5. patro prohlédnout zhruba stovku jeho obrazů, například Dívka a smrt, Chůze s hadí ženou nebo Soupeři a jejich favoritky a mezi nimi i starší známé práce Obluda čeká, obluda má čas nebo obrazy z cyklu Závodníci. Výstava potrvá do 29. ledna.

Čtyřiaosmdesátiletý Brázda začal při výtvarné tvorbě používat v posledních letech počítač. "Začal jsem se to učit teprve v tomto století, nejde o povrchní počítačové efekty, jde o to, aby technika sloužila výrazu a formě, obdobně jako jakákoliv jiná technika," řekl před vernisáží ČTK.

Základem jeho digitálních obrazů zůstává kresba na papíře, kterou přenese do počítače. Umělec má dvě obrazovky, na jedné sleduje obraz, druhou má na zadávání technických údajů. "Maluju obdobně, jako když jsem pracoval s olejovými nebo akrylovými barvami, rozdíl je v tom, že linky a plochy nemusím mnohokrát přetírat štětcem, odpadne mechanická práce," doplnil Brázda. Neznamená to ale podle něj, že by s obrazem trávil méně času, ke každé věci se několikrát vrací a vyrábí i několik jejích variací, z nichž pak vybere konečný obraz.

Témata řeší umělec stále podobná, jako dříve se věnuje lidským hlavám a postavám i erotickým motivům. Tím, jak mu přibývají léta, se ale prý kloní čím dál častěji k existenciálním a závažnějším tématům. V obrazech rozehrává příběhy, které mají svou gradaci. "Poslední místnost výstavy je osvětlena červeným světlem a zní tam natočený umíráček, přibližuju se tam těm koncům," řekl umělec. Přesto však Brázda doufá, že lidé z výstavy odejdou povzbuzeni k životu a pozitivně naladěni, nikoliv deprimováni. Kladné emoce, dobrá nálada a vtip podle něj na výstavě převládají.

5 minut před koncem světa, tempera, 1945-66.

Pavel Brázda se narodil 21. srpna 1926 v Brně. Kreslit a malovat se učil studiem starých mistrů a přírody. Krátce studoval Vysokou školu uměleckoprůmyslovou v Praze a Akademii výtvarných umění, ani jednu ze škol nedokončil. Do 90. let bylo jeho dílo kromě úzkého okruhu přátel neznámé. Dnes je považován za jednoho z nejvýznamnějších českých výtvarníků druhé poloviny 20. století. Před čtyřmi lety mu uspořádala Národní galerie velkou retrospektivu při příležitosti 80. narozenin. V roce 2007 vyšla monografie. V souvislosti s Brázdovou výstavou v Paříži v roce 2008 pak vyšla další kniha o jeho životě a díle nazvaná Obluda čeká, obluda má čas.

Autor: - pes - , ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ