Pod názvem Václav Boštík / 1913...2005 rámovanou životními daty umělce otevírá Galerie hlavního města Prahy historicky první ucelenou retrospektivu tohoto senzitivního malíře.
Duchovně orientovaný solitér Boštík významně zasáhl do českého umění druhé poloviny 20. století, především v době, kdy malovat abstraktně ještě zdaleka nebylo samozřejmé.
Karel Srp, který byl již v roce 1989 kurátorem jeho dílčí retrospektivní výstavy na Staroměstské radnici, připravil letošní výstavu na základě průzkumu autorovy umělecké a písemné pozůstalosti.
Výstava se koná v sálech Městské knihovny, kde si vždycky přál vystavovat. Provádí všemi obdobími jeho tvorby od druhé poloviny 30. let do 2. poloviny 90. let minulého století, tedy celým půlstoletím aktivní činnosti.
Václav Boštík přecházel od realistické malby, ovlivněné okolním světem, k abstraktnímu obrazu, který označoval jako analogii vesmírného řádu, a zároveň se tak čím dál tím výrazněji projevovala autorova křesťanská orientace.
Boštíkovo obsáhlé dílo má tři důležité zdroje: moderní umění, zejména francouzské malířství od impresionismu po surrealismus, soudobou fyziku a astronomii, obory, které nepřestával sledovat, a umění přírodních národů, jež jej oslovilo více než jiné české malíře, přestože jeho dlouhodobé působení nemusí být hned patrné.
"Dnes, kdy se stal abstraktní projev samozřejmostí, si již lze stěží vybavit obtíže, jimiž museli jeho představitelé projít. Od chvíle, kdy Boštík dospěl ke zlomu, znamenajícímu rozluku s přijetím vnější skutečnosti, musel svůj nový postoj obhajovat jak před představiteli socialistického realismu, znemožňujícími jeho vystavení, tak i před svými nejbližšími, s nimiž se každodenně stýkal," vysvětluje kurátor Karel Srp.
Během výstavy vyjde rozsáhlá monografie, kterou vydá Galerie Zdeněk Sklenář, a zároveň i soubor textů Václava Boštíka a textů, které o něm byly v uplynulých letech napsány. Výstava Václav Boštík / 1913...2005 trvá v Městské knihovně v Praze do 9. ledna 2011.