Fenič: Za každý díl České sody jsme se chodili zpovídat
27.11.2008 13:17 Původní zpráva
Před kompletním vydáním populárního satirického pořadu na DVD prozradil producent České sody Fero Fenič okolnosti jejího vzniku i problémy, které provázely její vysílání.
Desetiminutová „celonárodní zkouška z demokracie", jak zněl záměrně patetický podtitul pořadu se poprvé vysílala 4. června 1993. Půl roku předtím na koncepci pracoval novinář Milan Tesař, který si ke spolupráci přizval Petra Čtvrtníčka, část divadla Sklep a také studenty žurnalistiky, kteří vydávali satirický občasník Fámyzdat a později brutálně humoristický měsíčník Sorry.
Právě odtud vzniklo netradiční schéma pořadu, který byl založen na hyperbolizované parodii televizních i novinových zpráv a reklam. Česká soda se vyznačovala vyostřeným černým humorem a rozjařenou útočností na všechny strany, od komunistů a estébáků až po hvězdy polistopadové politiky. „Byl to výbuch absolutní svobody, totální nesvázanosti, jakou dnes už na televizních obrazovkách nenajdeme. Kdo by si také dnes dovolil v hlavním vysílacím čase říci naostro například, že náš prezident je narcis nebo třeba debil?" vzpomínal Fero Fenič při křtu trojdílné edice České sody, která bude v prosinci k dostání na novinových stáncích.
ČTĚTE TAKÉ: Česká soda na DVD zkusí provokovat i dnes - svými obaly
Pořad se však nesetkal s pochopením velké části veřejnosti a problémy mělo i tehdejší vedení veřejnoprávní televize. „Za každý díl jsem se chodil zpovídat vedení ČT," vysvětluje Fenič. „Mou tragédií bylo, že jsem rozuměl oběma stranám, tvůrcům i televizi. Zrovna příznivě nereagovala ani média a tolik anonymních dopisů jako v éře vysílání České sody, jsme ve Febiu nikdy nedostali".
Zrušit pořad se televize bála, zvolila postupný útlum
V roce 1993 bylo odvysíláno 6 dílů, stejný počet i o rok později, v letech 1995-1997 již vzniklo pouhých pět pokračování. "Česká televize se pořad s kultovní pověstí bála úplně zrušit, tak snižovala jeho periodicitu a přesouvala jej z prvního na druhý program do pozdních večerních hodin. Z poloviny jsem ho dotoval," říká Fenič. Na poslední díl navázalo ještě několik pokračování nazvaných Čtvrtníček, Šteindler a Vávra uvádějí..., pak však již tento formát definitivně skončil. Divácky úspěšnější kopii představila o několik let později Nova: formálně velmi podobné Tele Tele Richarda Genzera a Michala Suchánka si vydobylo lepší vysílací čas a pravidelné týdenní vysílání.
Mezitím Česká soda, jejíž jednotlivé díly režírovali Václav Křístek, Jan Hřebejk, Igor Chaun, Petr Čtvrtníček a Milan Šteindler, dostala v roce 1998 také podobu celovečerního filmu, který toho roku patřil spolu s Michálkovým dramatem Je třeba zabít Sekala k nejnavštěvovanějším českým dílům v kinech. Kompletní a pohromadě se Česká soda objevuje poprvé. Šestnáct dílů má celkovou stopáž čtyři a půl hodiny, každé DVD bude stát 49,90 Kč. Fenič zároveň připustil možnost nějaké formy pokračování na připravované televizní stanici Febio TV.
Foto: Petra Mášová, archiv
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.