Ta kapela by byla docela dobrá, kdyby si neříkala Queen
29.10.2008 10:16
Příjemná vzpomínka na zašlé časy nebo nová kapela, kterou tvoří členové zaniklé legendy. Tak lze shrnout pohledy na obnovenou skupinu Queen, jejíž historie se pro většinu jejích příznivců navždy uzavřela v roce 1991 smrtí zpěváka Freddieho Mercuryho.
O 13 let později se ale dali opět dohromady kytarista Brian May a bubeník Roger Taylor, za mikrofon se postavil uznávaný zpěvák Paul Rodgers a obnovení Queeni vyrazili opět na turné, v jehož rámci v dubnu 2005 poprvé zahráli v Praze. V pátek bude formace, jejíž oroginální podoba dala populární hudbě hity jako Bohemian Rhapsody, We Will Rock You či například We Are The Champions, v Česku vystupovat podruhé.
"Vždycky jsem byl proti tomu pokoušet se někým nahradit Freddieho, pak jsem ale potkal Paula. Nijak se nesnaží Freddieho napodobit, dělá to po svém," vysvětlil May angažování Rodgerse. Ten byl nejprve členem skupiny Free, kterou celosvětově proslavil hit All Right Now, a poté proslul i jako frontman formace Bad Company. Reakce na první koncerty Queenů s Rodgersem za mikrofonem ale byly rozpačité.
Jen vlastní revival?
Historie skupiny Queen |
Skupina se zrodila v roce 1970 na základech studentské kapely Smile, kterou tvořili May, Taylor a zpěvák Tim Staffel. Ten se poté vydal vlastní cestou, ale ještě před odchodem přemluvil svého spolužáka Freddieho Bulsaru (skutečné Mercuryho jméno), aby ho vystřídal za mikrofonem. Sestavu doplnil baskytarista John Deacon a v roce 1973 vydali první album s názvem Queen. |
Fakt, že Mercury je nenahraditelný, nepopírá nikdo a každý hudební znalec současně uznává, že Rodgers je mezi zpěváky extratřída. Podle většiny kritiků by tak soubor neměl používat značku Queen a pak by bylo všechno v pořádku. V tisku se tak nejčastěji psalo o koncertech obnovené skupiny jako o pouhém vlastním "revivalu". Ti z fanoušků, kteří novou podobu Queen přijali, si ale koncerty nadšeně užívali.
Smíšené jsou také reakce na první studiové album nové sestavy The Cosmos Rock, které vyšlo minulý měsíc. Deska je přímočaře rocková a více tak sedí Rodgersovi, který vzešel z bluesových kořenů. Hudební znalci se tak shodují v tom, že album zní celkem dobře, ale v žádném případě nelze mluvit o skupině Queen. "Rodgers, May a Taylor možná zní jako název právnické firmy, ale je to méně zavádějící," napsal list The Times.
Dosud poslední album Made in Heaven vyšlo v roce 1995, čtyři roky po Mercuryho smrti. Skupina při jeho nahrávání využila archivních nahrávek a vysloužila si za to kritiku, že se snaží vydělat na jeho památce. Album se ale stalo komerčně nejúspěšnějším v historii kapely s prodejem 20 milionů kusů.
Foto: AP
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.