Zakládal StB, osobně zatýkal Rudolfa Slánského, pobyl ve vězení a pak začal psát pro normalizační film a televizi: mezi jeho dílka patří i Ve znamení Merkura nebo Kdo přichází před půlnocí. Letos v květnu by Antonín Prchal alias Ivan Gariš oslavil devadesátiny.
Básničky psal od mládí a když se ve zralém věku konečně stal spisovatelem na plný úvazek, definitivně prokázal, že z něj žádný Goethe nebude: jeho detektivní a špionážní romány jsou psány toporným jazykem, dialogy duní úředničinou a zápletky jsou ideologicky schematické. V televizi a ve filmu dopadl lépe, ale to je spíš díky tomu, že jeho látky dostali do ruky zručnější režiséři, třeba Zbyněk Brynych. Jeho vlastní život by vydal na napínavý film v žánru, který měl Prchal alias Gariš nejraději: kriminální thriller s politickým pozadím. Natočí ho někdo?
Pocházel z Jihlavy, po válce, za níž byl totálně nasazen, působil ve vznikajících strukturách StB: na starosti měl vytváření sítě agentů v nekomunistických stranách.
Působil ve sledovacím útvaru, v roce 1950 byl zástupcem velitele útvaru a řídil neblaze proslulé akce jako Kámen nebo Modřín. Kámen spočíval ve vytvoření fiktivní státní hranice v blízkosti té skutečné a zatýkaní nebohých jedinců, usilujících o emigraci; Modřín zas bylo krycí pojmenování pro vytváření a následné "řešení" vnitrostranických mocenských konfliktů, tedy dobře známé hledání vnitřního nepřítele.
*Jakou nejvyšší funkci Prchal v komunistickém státě zastával?
*Jak dlouho strávil ve vězení?
*Jak se z tajného policisty stane scenárista?
*A jak šlo Prchalovi psaní?
*Která herečka z filmu Akce v Istanbulu se později stala poslankyní za HZDS?
*Čím se zabýval Garišův syn?
Odpovědi na tyto a další otázky se dočtete aktuálním vydání časopisu TÝDEN, které vyjde v pondělí 3. června.