Nizozemská vláda hasí požár, který ještě nevznikl. Ale až vzplane, tak to bude řacha. Asi tak by se dal parafrázovat poprask kolem připravovaného filmu o koránu kontroverzního nizozemského politika.
Lídr Strany za svobodu a poslanec Geert Wilders sice svůj filmový projekt odmítá obšírně komentovat, vše však naznačuje, že bude v jedné linii s jeho dřívějšími výroky, z nichž k těm umírněným patří, že „muslimové by měli polovinu koránu vytrhat, jestli chtějí zůstat v Nizozemsku,", „korán je něco jako Mein Kampf" a „Nizozemskem se žene tsunami islamizace".
Hned tři ministři (spravedlnosti, zahraničních věcí a vnitra) si s Wildersem dali minulý týden kvůli fámám o filmu dostaveníčko. „Upozornil jsem ho na rizika, kterým vystavuje sebe, své okolí a nizozemské krajany v zahraničí. Je evidentní, že určité názory mohou vést k reakcím," potvrdil médiím téma schůzky ministr zahraničních věcí Maxime Verhagen. Mluvčí ministerstva spravedlnosti Ernsta Hirsche Ballina přispěchal s ujištěním, že vláda Wildersovi v žádném případě neupírá právo vyjadřovat své názory, nicméně „přijala opatření pro případ, že by se okolo filmu měla strhnout prudká diskuze doma nebo v zahraničí". Zjevně si ještě dobře pamatují celosvětovou smršť, kterou vyvolaly karikatury proroka Mohameda publikované před dvěma lety v seriozním dánském deníku.
Film má v lednu odvysílat jedna z nizozemských televizí, s nimiž Wilders právě vyjednává. Politik nevylučuje, že film bude ke stažení i na internetu. Prozatím po netu koluje poměrně nechutný údajný trailer filmu, na němž černošský chlapeček dychtivě rozbalí (asi ukradený) balík, v němž najde hračku, která hororově oživně a začne mu spílat za to, jak cizinci zaplavují Nizozemsko.
Trailer filmu i Wildersovy dosavadní výroky se těžko dají popsat jinak než jako dosti xenofobní. Na druhou stranu se nedá popřít, že ani nizozemští muslimové si před pověstnou tolerancí hostitelské země neberou servítky, což v posledních letech potvrdily dvě evidentně ideologicky motivované vraždy velkohubých kritiků islámu. V roce 2002 byl muslimským extremistou zavražděn protiislámský politik Pim Fortuyn, o dva roky později filmový režisér Theo Van Gogh.
Foto: archiv