Ve věku osmdesáti let zemřel televizní, filmový a divadelní režisér Pavel Háša. Manžela Květy Fialové, který získal řadu cen na domácích i zahraničních filmových a televizních festivalech, přemohla Alzheimerova choroba. Smutnou zprávu dnes vpodvečer přinesl internetový server iDnes.
Tvůrce desítek dokumentárních i hraných filmů a televizních inscenací Pavel Háša má na kontě přes padesát zábavných celovečerních pořadů včetně populárních Televarieté. Divadlo mu vděčí za režii třicítky inscenací. Devět jich v posledních letech nastudoval v agentuře Harlekýn.
"Z nich šest máme stále v repertoáru. Vznikly s režisérskou láskou. Pan Háša je nazkoušel poctivě, protože už ztratil práci v televizi, a herce perfektně připravil," řekl ČTK šéf agentury Václav Hanzlíček.
"Na Pavla Hášu budu vzpomínat hlavně s vděkem. Byl to člověk, který nepřetržitě všechny kolem sebe obdarovával. Především svým naprostým a stoprocentním pozitivismem, svou absolutní důvěrou v každého, svým nadšením pro cokoliv. Byl to prostě jeden z nejbáječnějších lidí, které jsem kdy poznal," komentoval Hášovo úmrtí prezident Herecké asociace Václav Postránecký. V jeho režii ztvárnil spolu s Květou Fialovou, Libuší Švormovou a Naďou Konvalinkovou jednu z rolí v hrůzostrašné komedii Štika k obědu, jejíž inscenace se blíží ke čtyřsté repríze.
Podle Postráneckého byl Háša vynikajícím a nekonečně citlivým kumštýřem s obrovskou důvěrou ve své spolupracovníky. "Byla to radost s ním dělat," dodal Postránecký.
Pavel Háša, který se narodil 1. června 1929, začínal ve Filmovém studiu Gottwaldov (Zlín), pak působil v Československém armádním filmu, v letech 1971 až 1981 byl na volné noze a pak působil v dnešním Divadle pod Palmovkou. Obdržel řadu cen na domácích i zahraničních filmových a televizních festivalech. Natočil několik desítek dokumentárních i hraných filmů a přes 60 televizních inscenací, převážně dramatických.
Svou kariéru za kamerou zahájil Háša dokumentárními filmy v 50. letech. Pro televizi natáčel detektivní příběhy i komedie, za inscenaci Svědkové obžaloby z roku 1974 získal hlavní cenu na mezinárodním televizním festivalu v Monte Carlu. V 80. letech se soustředil na adaptace starších předloh (Povídky malostranské, Pan Pickwick, Arabesky). Pro televizi natočil také divadelní představení, z původních scénářů šlo o projekty Těžká hodina a Návštěvní hodiny. Několik zajímavých televizních filmů natočil i v 90. letech; často do svých snímků obsazoval Viktora Preisse, v pozdější době například také svou manželku Květu Fialovou.
Neméně významné je působení Pavla Háši na divadle. V poslední době se několika set repríz dočkaly hry Víš přece, že neslyším, když teče voda nebo Štika k obědu, které se nejen v Divadle U hasičů v produkci agentury Harlekýn hrály řadu let.
Pavel Háša se objevil na televizní obrazovce i osobně. Před třemi lety v rámci cyklu 13. komnata v dílu věnovaném manželce Květě Fialové a ve druhé polovině 50. let v krátkém dokumentu o školení potápěčů nazvaném Lovci perel.
Foto: ČTK