Muk <span>trpěl dlouho depresemi.</span> Za sebou měl i elektrošoky

Relax
24. 5. 2010
Zpěvák Petr Muk na cenách Anděl (ilustrační foto).
Zpěvák Petr Muk na cenách Anděl (ilustrační foto).

Zpěvák Petr Muk na cenách Anděl (ilustrační foto).Přesnou příčinu náhlé smrti pětačtyřicetiletého zpěváka Petra Muka zatím policie neoznámila. Už samotný fakt, že zemřel v poměrně mladém věku, ale vyvolává spekulace, zda jeho úmrtí nesouvisí s dlouhodobou maniodepresivní psychózou, která zpěváka dohnala v roce 2006 až k pokusu o sebevraždu. O svých depresích střídaných s euforiemi Muk neváhal veřejně mluvit.

"Každý den je nanic," popisoval dny, kdy jej nemoc tlačila ke dnu. Onemocnění, které ztěžovalo život například herci Miloši Kopeckému, se u Muka poprvé projevilo prý v devatenácti. Na první léčení nastoupil zpěvák na radu svého okolí až o deset let později, v roce 1994. Psychofarmaka, která udržovala jeho stav, měl Muk dle svých slov brát až do konce života. S nemocí bojoval i elektrošoky.

"Je to takový reset, vyčištění mozku (...) Vedlejší účinky? Minimální. Jen máte trochu problém s krátkodobou pamětí. Ale to se dá všechno obnovit. Já třeba zapomněl kousky svých písniček," vzpomínal Muk před časem v Magazínu MF Dnes na léčbu elektrošoky.  

ČTĚTE TAKÉ: Náhle zemřel Petr Muk. Zpěvák Oceánu a Shalomu

Petr Muk"Depresi můžu přirovnat k tomu, jako by někdo kalil týden a pak přestal a měl abstinenční příznaky s úzkostmi a výčitkami. A tenhle stav u deprese trvá třeba tři měsíce. Nikdo si nedokáže představit, jaké to je. Každý den je stejně nanic. Ráno si dám kafe a cigaretu, měl bych něco vyřídit, ale místo toho neberu telefony, vypínám zvonění a řeším opravdu jen ty nejnutnější věci. Stává se, že se probouzím ve tři ráno, zpocený a plný děsu. A to beru léky,“ řekl před třemi lety v rozhovoru pro internetový server Revue.

V manické fázi byl zpěvák dle svých slov naopak zahlcen energií. "Vyřídil bych věci na dva roky dopředu. V té obrovské kreativní fázi zvládnu uměleckou i úřednickou část mého života, ale je potřeba to brzdit," vyprávěl Muk. "Výhodu to mělo jen v tom, že když jsem byl dole, psal jsem melancholické písně, a když jsem byl nahoře, psal jsem písně veselé,“ svěřil se v roce 2007 deníku Blesk.

Nejúčinnější jsou elektrošoky

A pokus o sebevraždu před čtyřmi roky? "Mám deprese pravidelně na jaře a na podzim. Bylo toho na mě moc. Nevěděl jsem, jak dál, nic nemělo smysl. Nic. Bylo to tak strašné, že smrt byla tou jedinou cestou ven. Ale bylo to také poprvé a naposledy," vzpomínal Muk na tragické chvíle roku 2006. A optimističtěji tvrdíval: "Já jsem nejlepší příklad toho, že se s depresemi dá žít. Třeba v roce 2000 jsem odehrál několik turné, a přitom jsem měl období depresí. I v muzikálu Johanka z Arku jsem vystupoval každý den v době, kdy jsem měl deprese."

Petr Muk na předloňském pohřbu Václava Kočky mladšího.Maniodepresivní psychóza, v odborných kruzích známá spíše pod jménem bipolární afektivní porucha (BAP), je závažný duševní stav. Doprovázejí ho silné změny nálad a psychických funkcí s charakteristickým střídáním manických a depresivních epizod. V obdobích mánie bývá pacient podnikavý a veselý, může však cítit i podrážděnost. V obdobích deprese má naopak pokleslou náladu s pocity beznaděje a vyčerpání. Obě fáze doprovází zvýšené riziko sebevraždy.

Maniodepresivní psychóza se léčí antidepresivy, antipsychotiky, nebo thymoprofylaktiky. Do poslední kategorie patří například lithium, jež bral Petr Muk. Přestože pomáhá i podpůrná psychoterapie, nejúčinnější je údajně stále elektrokonvulzivní terapie (léčba elektrošoky), která se provádí v narkóze.

ČTĚTE TAKÉ: Petr Muk slavil narozeniny s ponožkami a flétnou 

Foto: archiv, ČTK, Lucie Pařízková

Autor: - red -

Naše nejnovější vydání

TýdenSedmičkaPředplatné