Ve věku 95 let zemřela ve Vídni česká klavíristka, cembalistka a hudební pedagožka Viktorie Švihlíková. Oznámila to rodina umělkyně.
Švihlíková se proslavila mimo jiné interpretacemi děl velikánů barokní hudby jako sólistka komorního souboru Ars rediviva, který založila se svým manželem, flétnistou Milanem Munclingerem. Po emigraci v 70. letech se věnovala pedagogické činnosti.
Rodačka z ukrajinské Umaně vyrůstala v rodině učitele hudby. V jejich domě v Charkově často hrávala legenda klavírního umění Vladimir Horowitz. Švihlíková se interpretaci učila mimo jiné u Václava Talicha a profesora Viléma Kurze a skladbu u Vítězslava Nováka.
Během šestileté spolupráce s Talichem nastudovala Beethovenovy klavírní koncerty, Bachovy sonáty a Dobře temperovaný klavír. Koncertovala také pod vedením Sira Charlese Mackerasse, Karla Ančerla nebo Václava Neumanna.
Na počátku padesátých let spoluzaložila světoznámý komorní soubor Ars rediviva, s nímž spolupracovala až do svého odchodu do zahraničí v sedmdesátých letech.
Vyhledávanou pedagožkou se světoběžkyně hovořící devíti jazyky stala ve Švédsku, po odchodu do penze se však rozhodla přesídlit do Vídně, kde téměř do smrti pokračovala v pedagogické činnosti.
ČTĚTE TAKÉ: Herec Marek Taclík: Daboval jsem němýho číšníka
Švihlíková dostala v roce 2001 z rukou tehdejšího ministra zahraničí Jana Kavana cenu Jana Masaryka Gratias Agit, jíž jsou každoročně vyznamenávány osobnosti za podporu československého disentu v době komunistické diktatury a za šíření dobrého jména České republiky ve světě.
Od roku 1995 až do letoška Švihlíková působila jako čestná předsedkyně a patronka klavírní soutěže Prague Junior Note, jejíž vybraní účastníci vystoupí v pátek na pietním koncertě v Tereziánském koncertním sále Břevnovského kláštera. Tomu bude od 18.00 v Břevnovském klášteře předcházet zádušní mše za profesorku hudby.
Foto: archiv Týdne