Režisér Polanski si jel pro cenu. <span>Zatkla ho policie</span>

Relax
27. 9. 2009 12:21
Romana Polanského zatkla švýcarská policie.
Romana Polanského zatkla švýcarská policie.

Romana Polanského zatkla švýcarská policie.Filmový režisér Roman Polanski (76) byl v sobotu v Curychu zatčen na základě amerického zatykače z roku 1978. Zatčení souvisí s údajným znásilněním třináctileté dívky v roce 1977. Režisér je v předběžné vydávací vazbě a čeká na vydání, proti rozhodnutí se může odvolat. Na curyšském filmovém festivalu měl režisér převzít cenu za celoživotní dílo.

"Americké úřady vyhlásily po Polanském v roce 2005 mezinárodní pátrání v souvislosti se zatykačem z roku 1978," řekl mluvčí švýcarského ministerstva spravedlnosti. Uvedl, že filmař byl zatčen při vstupu na švýcarské území. Podrobnosti a místo zatčení odmítl sdělit.

Švýcarské úřady nyní musejí ověřit, zda může být Polanski skutečně vydán, což může trvat několik dní.

ČTĚTE TAKÉ: Polanski žádá o zproštění obvinění za sex s nezletilou
                        Polanski u soudu neuspěl. Stále mu hrozí vězení

Předtím organizátoři festivalu uvedli, že slavný režisér snímků jako Hnus, Ples upírů nebo novějšího oscarového Pianisty byl zatčen na základě žádosti Spojených států z roku 1978. Zatykač souvisí s údajným znásilněním nezletilé v roce 1977. Režisér se před více než 30 lety přiznal, že měl pohlavní styk s třináctiletou dívkou. Sex s nezletilou je podle amerických zákonů považován za znásilnění.

TRAILER K POLANSKIHO FILMU PIANISTA: 

21 let mimo USA 

Polanski byl v roce 1977 v Los Angeles zatčen na základě žaloby rodičů nezletilé dívky. Byl uznán vinným z protizákonných sexuálních vztahů. Ve vězení strávil měsíc a půl. Koncem ledna 1978, po setkání jeho právníků se soudcem, kdy dal soudce na srozuměnou, že režiséra pošle za mříže znovu, odletěl Polanski do Evropy. V USA od té doby z obav ze zatčení už nikdy nebyl. Žije ve Francii a má od roku 1976 francouzské občanství.

Letos v červenci se Polanski odvolal proti verdiktu losangeleského soudu, který v květnu zamítl jeho žádost, aby americká justice obvinění ze znásilnění odložila. Soud v Los Angeles mu v květnu odmítl vyhovět, protože se nedostavil k jednání. Režisérovi právníci však předem oznámili, že jejich klient do Kalifornie nepřijede. V USA je veden jako uprchlík a po příjezdu mu hrozí okamžité zatčení. Z Francie vydán být nemůže.

Předání ceny odloženo

Vedení curyšského festivalu vyjádřilo nad zatčením slavného režiséra hluboké překvapení. Organizátoři kvůli tomu odložili na neurčito předání ceny za celoživotní dílo, kterou měl Polanski dnes převzít.

ROMAN POLANSKI O FILMU ČÍNSKÁ ČTVRŤ: 

Ohromen byl i francouzský ministr kultury Frédéric Mitterrand. V prohlášení uvedl, že o této skutečnosti hovořil s prezidentem Nicolasem Sarkozym, jenž případ velmi pozorně sleduje a přeje si brzké vyřešení.

Ministr Mitterrand dodal, že se nechce vměšovat do prastarého soudního procesu, ale lituje toho, že tomu, kdo již zažil tolik ran osudu, byla uštědřena další. Režisér polského původu strávil dětství ve varšavském ghettu. V roce 1969 surově zavraždil jeho těhotnou manželku masový vrah Charles Manson.

Roman Polanski (76)

Archivní snímek Romana Polanskiho z 25. října 1977.Rodným jménem Roman Liebling, se narodil 18. srpna 1933 v Paříži. Ve třech letech se s rodiči přestěhoval do Krakova. Druhou světovou válku prožil v krakovském ghettu. Z těchto vlastních zážitků čerpal i pro film Pianista, za který získal roku 2002 Oskara. Od roku 1948 vystupoval v divadle, na plátně se objevil poprvé roku 1953 mj. i ve filmech Andrzeje Wajdy. Roku 1954 začal studoval režii na filmové škole v Lodži. Roku 1962 natočil svůj první dlouhometrážní film Nůž ve vodě. Film byl nominován na Oscara, autora mezinárodně proslavil. V roce 1968 se vydal za oceán,m do samotného Hollywoodu, kde si získal reputaci inteligentním hororem Rosemary má děťátko (1968). Roku 1968 se podruhé oženil s americkou herečkou Sharon Tate. 9. srpna 1969 byla těhotná Sharon Tate zavražděna sektou Charlesa Mansona.

V roce 1974 se opět vrátil do USA natočit Čínskou čtvrť, ovšem po obvinění ze znásilnění třináctileté dívky utekl ze země, aby se vyhnul vězení. USA na něj vydala roku 1978 mezinárodní zatykač. Trest stále platí, a tak se dodnes neobjevuje ani na předávání Oscarů.

Foto: ČTK a ČTK/AP

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ