Spor <span>herce Polívky</span> o Valašské království soud odročil

Relax
2. 9. 2008 15:28
Bolek Polívka hovoří s novináři na chodbě Vrchního soudu v Olomouci.
Bolek Polívka hovoří s novináři na chodbě Vrchního soudu v Olomouci.

Bolek Polívka hovoří s novináři na chodbě Vrchního soudu v Olomouci.Spor herce a komika Boleslava Polívky o fiktivní Valašské království dnes Vrchní soud v Olomouci odročil na říjen. Polívka podal žalobu na podnikatele Tomáše Harabiše, který z království vytvořil jeden z nejúspěšnějších projektů turistického ruchu v Česku.

Herec tvrdí, že na království má autorská práva a Harabiš na jeho popularitě vydělává. Ten to však popírá. Dlouholetou při již herec u krajského soudu prohrál. Odvolací soud hodlá ještě vyslechnout správce jeho farmy Jiřího Tomečka.

Já nejsu žádný král

Polívka tvrdí, že myšlenka vytvoření Valašského království a pojem Valašského krále je jeho autorským dílem a podléhá tak ochraně autorského práva. Dosáhnout chce toho, aby se Harabišem registrovaná značka Valaske kralovstvje nemohla komerčně používat. "Pan Harabiš otrávil studnu a měl by zato nést odpovědnost. On mi brání ve hře, rozletu a úsměvu. Já nejsu žádný král, to není důležité. Důležitá je ta hra," řekl Polívka.

Podnikatel Tomáš Harabiši.Harabiš, který projekt Valašského království před lety rozjel včetně vydání valašských pasů, parazitování na slávě Polívky popírá. Uvedl, že inspiraci a zkušenosti k projektu sbíral na cestách po světě. "Nemám potřebu parazitovat na něčím jméně. Valašské království dnes i dříve žilo hodně z mých kontaktů, které vycházely z mých cest a aktivit," podotkl Harabiš.

Oba muži spolu nějakou dobu spolupracovali, později spolupráci ukončili. "V únoru 2001 jsme spolupráci ukončili oficiálně, držel se svého královského korýtka zuby nehty a nechtěli jsme věci řešit soudní cestou jako on. Udělali jsme rebelii a svrhli ho," doplnil Harabiš.

Spor se táhne sedm let

Právníci Polívky tvrdí, že myšlenku valašského krále a království herec použil už v roce 1993, tedy o čtyři roky dříve než Harabiš. A to v televizním pořadu Manéž Bolka Polívky, kdy ho pomyslný valašský prezident Radoslav Brzobohatý pasoval na valašského krále. Podle verdiktu krajského soudu je však autorsky chráněn scénář scénky, nikoliv myšlenka Valašského království. Obecné spojení valašské království nesplňuje znaky autorského díla.

Spor už trvá sedm let, kdy právník herce podal žalobu. V prosinci loňského roku spor Polívka prohrál u ostravského krajského soudu, který jeho žalobu v celém rozsahu zamítl. V dubnu letošního roku navíc herec ztratil právo na užívání ochranné známky fiktivního Valašského království. Úřad průmyslového vlastnictví totiž s konečnou platností potvrdil, že známka Valašské království, patřící společnosti Farma Bolka Polívky, je neplatná. Jedinou chráněnou značkou je tak známka Valaské Královstvje, která patří druhé straně sporu.

Sám Polívka dnes připustil, že spor se již vede příliš dlouhou dobu. "Jde o to, že před sedmi lety, kdy to můj právník podal, bylo to všem jasné, kdo to inspiroval, o co jde a jaká je to recese. Kdyby ten soud proběhl tehdy během dvou tří měsíců, bylo by to jasné. Dneska už je to opravdu legrace, je to žabomyší a nikdo neví, kdo je myš a kdo je žába," řekl Polívka. Podotkl, že v případě prohry má štěstí v tom, že není jen král, ale že je i šašek.

Foto: ČTK

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ