Vánoční spoty jsou v marketingovém kalendáři velkou událostí. Nic jiného během roku v sobě nespojuje takovou dávku symbolů rodiny, nostalgie a stresu zároveň. Na jaké hodnoty Vánoc se letos značky zaměřily?
Hlasité reakce tento rok vzbudil globální vánoční spot Lidlu. Velkolepě pojatý hudební videoklip staví na první místo ženy jako hlavní nositelky rodinné pospolitosti a tepla domácího krbu. Santa Clara je tedy pro tento svátek vlastně důležitější než Santa Claus. Kladné ohlasy na sdělení doplnily negativní reakce na "americkost" zpracování. Ta část Čechů, která to ještě vnímá, je pořád alergická na nahrazování Ježíška Santa Clausem.
Na podobné hlavní sdělení se zaměřil i český vánoční spot Tesca. Děkovný dopis mamince za to, že je to právě ona, kdo dělá rodinné Vánoce tak kouzelné. V reklamě vystupují stejní herci, s nimiž jsme se ve spotech Tesca setkávali během roku, z hlediska produkce si na první pohled ale ani neuvědomíte, jestli jde o přejatou nebo lokální tvorbu. Je to dobře, nebo špatně?
Kaufland jde v duchu sloganu "Z lásky k Česku" po klasických rodinných výjevech, ale s nadsázkou. Předvánoční shon vyobrazuje jako něco, co lze pojímat s humorem, když se přeci stejně nakonec sejdeme u štědrovečerní večeře.
Vyznění je podobné jako to, které má ve svých spotech posledních let IKEA. Od loňska zapomenuté dárky a zamotané světelné řetězy, cukroví snědené už před Vánoci atd.
A obdobně je na tom letošní převzatý spot Toffifee. Shon, zmatek. "Zase to ale moc nehroťte a hlavně buďte spolu," dalo by se parafrázovat.
O vánoční kampani Vodafonu už jsme psali zde. Ani tady tentokrát na rozdíl od zbytku roku nejde o produkt sám. "Buďte o Vánocích opravdu spolu a dejte telefony na chvíli stranou," hlásá spot. Víc kontrastu v pojetí Vánoc než mezi Vodafonem a konkurenčním O2 snad ani nelze najít. Pro náš produkt zapomenete na to, co je opravdu důležité. Au.
"Tohle je absolutní sonda do života současného člověka. Od O2 bych spíše očekával, že nám řekne, abychom odložili telefony alespoň o Vánocích, protože po zbytek roku na ně budeme mít času dost," hodnotil kampaň v naší Reklamní katovně nedávno Ondřej Souček. I nadsázka má své limity a černý humor si nechte na jindy, chtělo by se říct.
Shrňme si to. Některé značky své produkty na symboliku Vánoc roubují lépe, jiné hůře. A když hůře, je lepší jejich smysl pro spotřebitele potlačit právě ve prospěch toho, co vánoční svátky v naší kultuře znamenají. Tedy pokud jako značka máte pojem o tom, s čím se v tuto dobu váš spotřebitel chce ztotožňovat.