Většina odborníků vychází z toho, že český a slovenský Instagram má okolo sta tisíc uživatelů. Potenciál této sociální sítě je však daleko větší, tvrdí Peter Mižík, media manažer agentury Zaraguza a správce profilu Škoda Auto ČR. V článku najdete také přehled patnácti top firemních účtů na českém Instagramu.
Vloni začala popularita Instagramu v ČR prudce růst. Podle webu Obrazeni.cz je na této sociální síti z ČR a SR jen 103 204 uživatelů. Má to ale háček. Tato statistika dokáže indexovat pouze veřejné profily. Ty detekuje na základě vlastního algoritmu Josefa Šlerky, t. č. v Socialbakers. Nebo věříte tomu, že za poslední rok přibylo jen 3700 profilů?
Můj odborný odhad vycházející mj. z prezentace Josefa Šlerky je, že v obou zemích je dnes až půl milionu uživatelů. To stále není moc, ale investice do tohoto kanálu má své výhody.
Má to svá pro...
Na rozdíl od Facebooku se tu obsah zobrazuje všem vašim "fanouškům". Pro mladší cílovou skupinu je dnes Instagram atraktivnější než Facebook. Obecně jsou tu lidé aktivnější, více se zapojují (engagement). Navíc většina publikovaných příspěvků se nachází na obchodně zajímavých místech.
...a proti
Má to svá úskalí v tom, že v ČR není možné na Instagramu dělat reklamu a chybí vlastní analytické nástroje. Příspěvky lze také publikovat jen z mobilu a do jejich popisku se nedají vkládat externí odkazy. I proto vyžaduje práce s touto sítí víc času.
Jak může značka na Instagramu uspět?
1) Individuální přístup
Chybějící reklamní formáty musíte nahradit osobním přístupem ke každému členovi komunity. Může jít třeba o propagaci jejich vlastního obsahu, zpětná vazba formou komentáře či "liku".
2) Obsah a jeho frekvence
Dřív než publikujete fotku, zeptejte se sami sebe, jestli byste jí sami dali "like". Možná to zní jako klišé, ale vy tu bojujete s vizuálně velmi atraktivním obsahem a musíte zaujmout uživatele během dvou sekund, kdy prochází svůj "feed" příspěvků. Instagram sice vznikl jako mobilní aplikace, ale to neznamená, že tam musíte publikovat autentické fotky a videa z mobilu. Naopak. Máme vyzkoušeno, že snímky z kvalitních fotoaparátů zajímají lidi výrazně více.
3) Podpora z dalších kanálů
K propagaci využijte newsletter, reklamu na Facebooku, web a hlavně nezapomeňte ani na offline. Přítomnost hashtagů na eventech pomáhá uživatelům, že si je následně vyberou do svých publikovaných příspěvků.
4) Analytika a reporting
Z dostupných nástrojů využíváme u nás Iconosquare, který sleduje všechny důležité metriky a doplňuje je o optimalizační tipy.
Jak funguje jeden z největších účtů v Česku?
Kanál pro Škoda Auto jsme spustili v srpnu 2013, ale výraznější úspěchy jsme zaznamenali až rok poté. Jedním z důvodů je popularizace této sítě v ČR. Takto se vyvíjel zájem o ní v ČR ve srovnání s Twitterem.
V létě 2014 jsme přesáhli 1000 sledujících, dnes jich máme 5500. V říjnu 2014 jsme dosáhli rekordních téměř 8000 "lajků" za měsíc, letos v únoru jsme překročili 10 tisíc za měsíc. Pomohl nám třeba projekt Instagramist, který umožnil zajímavým tvůrcům přinášet exkluzivní obsah z vybraných událostí, nebo získat vybraný vůz na víkend. Během roku 2014 se pak připojily i automobilky BMW, Audi či Ford.
A kdo další ze značek si s rozumí s filtry a křížky?
Z hlediska počtu sledujících se v ČR nejvíce daří značkám městského oblečení, jako jsou Queens, Snapbacks, Life is Porno, Fresh Labels, či Zoot.
Samostatnou kapitolou jsou umělci. Za pozornost stojí třeba kapela Kryštof.
Dobře si u nás na Instagramu vedou také nápoje Red Bull, Big Shock, či Jägermeister.
Uspět ale můžete v ČR na Instagramu také s kosmetikou, restaurací, knihami, botami, masem, i čokoládou...