Čtyři z pěti dospělých si podle světové ankety myslí, že přístup k internetu patří k základním lidským právům. Tento pocit je přitom silný hlavně v Jižní Koreji a Číně. Polovina uživatelů webu ve světě míní, že by neměl být regulovaný. Vyplývá to z výsledků průzkumu, v němž se britská mediální společnost BBC World Service tázala dospělých v 26 zemích světa, jak vnímají internet a co jim přináší.
Zhruba 78 procent internetových uživatelů míní, že jim internet dal větší svobodu. Devět lidí z deseti pak říká, že je síť dobrým prostředkem ke vzdělávání. Některé země, například Finsko a Estonsko, již rozhodly, že přístup na web patří mezi práva jejich občanů. Všeobecný přístup na síť podporují také mezinárodní organizace včetně OSN.
ČTĚTE TAKÉ: Google spustil informační stránku o obětech zemětřesení
ČTĚTE TAKÉ: Google spustil informační stránku o obětech zemětřesení
Nadprůměrný počet respondentů ve Spojených státech byl přesvědčen, že je web zdrojem větší svobody. Američané dle svých slov na internetu mohou vyjadřovat své názory otevřeněji než ostatní. U jiných národů se objevovaly obavy. V Japonsku se zhruba 65 procent dotázaných svěřilo, že své názory nemůžou vyjádřit na internetu s pocitem bezpečí. Tento názor se objevil také v Jižní Koreji, Francii, Německu a Číně.
Otázka internetové svobody se dostala do popředí nedávno, když světově nejužívanější vyhledávač Google oznámil, že z Číny odejde. Americký gigant byl ochoten opustit největší internetový trh na světě formálně na protest proti zásahům cenzorů.
Z 27 tisíc dotázaných více než polovina souhlasila s názorem, že by internet neměl nikde na světě podléhat regulaci na jakékoli úrovni státní správy. Průzkum pro BBC vypracovala agentura GlobeScan, napsaly BBC a Reuters.
Ilustrační foto: profimedia.cz
Ilustrační foto: profimedia.cz