Jaká témata přilákala pozornost světových médií? O čem se dočtete na úterních stránkách deníků? Němečtí vědci se zabývají dopady depresí na lidský organismus. Podle výzkumu je stejně nebezpečná jako obezita či vysoký krevní tlak. Další zpráva se týká vraždy ze cti v Pákistánu; tamní soud odsoudil ženu za upálení dcery zaživa.
Deník Daily Mail přináší zprávu z oblasti zdraví. Vědci se zabývali dopady psychického onemocnění na lidský organismus. Podle nejnovější německé studie je deprese stejně nebezpečná pro srdce jako obezita či vysoký krevní tlak. "Není pochyb o tom, že deprese je jedním z faktorů vzniku kardiovaskulárních onemocnění," řekl profesor Karl-Heniz Ladwig z univerzity v Mnichově.
Studie se zabývala úmrtím 296 lidí, kteří zemřeli na srdeční onemocnění. Z nich 15 procent trpělo depresemi, u dalších 21 procent byl srdeční infarkt způsoben obezitou a osm procent byli buď kuřáci, nebo měli vysoký krevní tlak.
Odborníci varují, že tato zjištění jsou životně důležitá, protože deprese postihuje 350 milionů lidí na celém světě. Informace vyplývají ze Světové zdravotnické organizace.
Svatba bez povolení
The Guardian informuje o hrozivém činu, který se odehrál pákistánském Láhauru. Matka zabila svou dceru upálením zaživa. Úterní soud ve městě Lahore vynesl nad Parveen Bibi rozsudek, ta se k činu přiznala. Podle jejích slov dcera potupila celou jejich rodinu.
Osmnáctiletá Zeenat Rafiq se provdala bez souhlasu své rodiny za Hassana Khana. Poté co se to její matka a bratr dozvěděli, vzali "zákon" do vlastních rukou. Nejdříve mladou dívku zbili, potom ji polili petrolejem a zapálili. Podle policie nikdo z příbuzných neprojevil o tělo zemřelé zájem. Ostatků novomanželky se tedy ujala rodina vdovce, která je v tichosti po setmění pohřbila na nedalekém hřbitově.
Vraždy ze cti nejsou v Pákistánu ojedinělé; ve většině případů je obětí žena a vrahem je někdo z příbuzných.